Нумізматична колекція НМІУ – найбільша в Україні. Вона налічує бл. 120 тис. монет, медалей, орденів, паперових грошей, знаків та значків. Це зібрання формувалося впродовж XIX–XX ст. В його основу покладено три найбільші нумізматичні колекції Києва: Мінц-кабінету Університету святого Володимира, Церковно-археологічного музею Київської духовної академії та Київського художньо-промислового і наукового музею.
Найвідомішою була колекція Мінц-кабінету заснованого в 1834 р. Університету святого Володимира, у складі якої перебували нумізматичні зібрання ліквідованих після польського повстання 1830-х рр. Кременецького ліцею (бл. 20 тис. од. зб.) та Віленського університету (понад 2 тис. од. зб.),
З історією цього славетного науково-музейного осередку пов’язана діяльність видатних вчених К. Страшкевича, Я. Волошинського, В. Іконнікова, В. Антоновича та інших. Колекції Мінц-кабінету (які на поч. ХХ ст. нараховували 60 тис. прим.) досліджували відомі нумізмати В. Тизенгаузен, Ю. Іверсен, Е. Гуттен-Чапський, А. Куннік, І. Толстой та ін.
Не менш відомою в наукових колах була колекція нумізматики створеного в 1872 р. Церковно-археологічного музею Київської духовної академії, яка на поч. ХХ ст. налічувала близько 15 тис. екз. Першим і єдиним її зберігачем був М. Петров – відомий історик, заслужений ординарний професор, академік.
Наприкінці ХІХ ст. було створено Київський художньо-промисловий і науковий музей. У 1903 р. на честь освячення установи відомі київські колекціонери – вдова М. Суріна за заповітом чоловіка та С. Бодилевський – подарували музеєві свої зібрання. Завдяки цим дарункам зібрання НМІУ має у своєму складі златник Володимира Святославовича та колекцію російських монет ХVIII–ХІХ ст.
У 1930-х рр. означені колекції спочатку зберігалися в Музейному містечку на території Києво-Печерської лаври; у1936 р. збірки Мінц-кабінету Університету святого Володимира, і Церковно-археологічного музею Київської духовної академії були передані до Всеукраїнському історичному музею ім. Т. Шевченка.
У роки Другої світової війни колекція нумізматики зазнала втрат: частина її була евакуйована до Уфи, а та, що лишилася в Києві, була вивезена до Німеччини. У 1947 р. повернулась лише невелика кількість предметів колишньої колекції.
У нумізматичній частині зібрання НМІУ понад 100 тис. од. зб. У ній представлені монети багатьох країн від VII / поч. VI ст. до н. е. до сьогодення.
Одна з найбільших на пострадянському просторі колекція монет Давньої Греції, Риму, Візантії налічує понад 10 тис. од. зб. Найдавнішими є іонійські монети т. зв. архаїчного карбування з Березанського скарбу, (кін. VII – поч. VI ст. до н. е.), а також монети грецьких міст Північного Причорноморʼя: Ольвії, Пантікапея, Ніконія, Тіри, Херсонеса. Цікавою є колекція римських денаріїв, солідів та ауреусів часів Римської республіки та імперії. Найрідкіснішими серед них є медальйони Ліцінія (308–324) та Констанція II (337–361).
Окрасою нумізматичної колекції є 34 давньоруські срібляники з Ніжинського (1852) та Київського (1876). Скарбів. Крім того, у фондах зберігається подарований музею С. Бодилевським один з одинадцяти відомих науці златників.
Досить великим є зібрання реліктів «безмонетного періоду» – 110 монетних гривень київського, новгородського, чернігівського, волзького та литовського типів, які використовувались у грошовому обігу на території України в кін. ХІ – на поч. ХIV ст.
Гордістю нумізматичного зібрання є монети одного з найменш досліджених періодів історії України – XIV ст.: Великого князя Київського Володимира Ольгердовича (1363–1394), володаря Смотрича князя Костянтина (1380-і), новгород-сіверського князя Дмитра Корибута (1381–1404), т. зв. «київські» наслідування джучидських дірхемів тощо.
Колекція монет Московського царства та Російської імперії налічує бл. 40 тис. од. зб. До її складу входять одна з найбільших колекцій «єфимків з ознакою» Олексія Михайловича (1645–1676), монети удільного періоду (XIV–XV ст.), копійки царів від Івана Грозного (1533–1584) до Петра І (1682–1725); обігові, провінційні та пам’ятні монети XVIII – поч. ХХ ст.
Наступною за кількістю (бл. 40 тис. од. зб.) є колекція монет європейських країн від X ст. і до сьогодення. Найповніше представлено монетні системи Польщі, Священної Римської (Німецької) імперії, Німеччини, Голландської республіки, Швеції, Італії та ін. Окрасою групи є підбірка західноєвропейських талярів, золотих і донативних монет XVI–XVII ст.
До складу нумізматичної колекції музею входять знайдені у XIX–XX ст. на території України бл. 100 скарбів, які є важливим науковим джерелом вивчення грошового обігу від появи перших монет у VII ст. до н. е. і до поч. XX ст.
Нумізматичні зібрання постійно поповнюються знахідками окремих екземплярів і монетними скарбами завдяки археологічним розкопкам, дарункам та закупівлям. Музей одержує від НБУ монети незалежної України, зокрема памʼятні та ювілейні випуски.
Колекція медальєрики музею, як і нумізматична, найдавніша серед музейних зібрань. Вона налічує майже 5 тис. ювілейних і памʼятних медалей XVII–XX ст. багатьох країн світу. Перлиною цього зібрання є єдина у світі золота серія медалей із портретами польських королів, замовлена останнім польським королем Станіславом-Августом Понятовським (1764–1795). Досить цікавими є зразки медальєрного мистецтва Російської імперії XVIII – поч. XX ст., ювілейні і памʼятні медалі колишнього СРСР, зразки сучасного медальєрного мистецтва України. Ця колекція значно поповнилася за рахунок передачі і придбання приватних зібрань та дарунків художників-медальєрів.
За останні десятиліття сформувалася колекція фалеристики, в якій репрезентовано нагородні системи країн Європи, Америки та Азії. Найповніше представлені російські нагороди від «нагородних золотих» Олексія Михайловича (1645–1676) до нагород Тимчасового уряду та колишнього СРСР.
Чільне місце в зібранні посідає підбірка нагород, нагрудних знаків та значків періоду визвольних змагань 1917–1921 рр., Державного центру УНР в екзилі та сучасних державних нагород України.
Наймолодшою серед колекцій нумізматики є колекція боністики, яка налічує бл. 5 тис. од. зб. – паперових грошей різних країн і епох. У зібранні досить повно представлено грошові знаки Російської імперії, СРСР, України (1918–1920), місцеві випуски бон (1918–1920) та грошова система незалежної України.
Нумізматична колекція НМІУ є важливим науковим джерелом вивчення історії України та її грошового обігу від найдавніших часів до сьогодення.
З. О. Зразюк,
зав. сектору нумізматики, фалеристики, медальєрики та боністики