Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

В Виставка "Золота Пектораль"

Image

Дізнайтеся більше про скіфську золоту нагрудну прикрасу пектораль та обставини її знайдення.

Виставку відкрили 30 липня 2021 на честь 50-річчя завершення робіт на кургані Товста Могила на Дніпропетровщині. Експонувались речі з розкопок цього найвідомішого скіфського кургану України. Частина предметів належить до колекції Скарбниці НМІУ, іншу частину – надав Інститут археології НАН України.

На виставці показали найцікавіші знахідки, а також передали атмосферу археологічних розкопок, етапи дослідження та враження керівника експедиції Бориса Мозолевського від знахідок, які він занотував у польовому щоденнику. Завершальний розділ присвятили Борису Мозолевському та показали вплив феномену пекторалі на сучасне українське мистецтво.

Прослухати аудіоверсію

Деталь нижнього фризу пекторалі зі скіфського кургану Товста Могила. Золото, 4 ст. до н. е.

інв. № АЗС–2494

  • Up Next Розкопки кургану Товста Могила
  • Up Next Як вивчали бокову гробницю Товстої Могили
  • Up Next Поховальний почет правителя з товстої могили
  • Up Next Дослідження поховання скіфського правителя з товстої могили
  • Up Next Знайдення пекторалі у кургані товста могила
  • Up Next Повна відеоекскурсія виставкою «пектораль. Знахідка століття»

АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА

Дослідження кургану зумовила загроза руйнування насипу, й так сильно пошкодженого будівництвом залізничного депо. До того ж, на ньому височіли стовпи мережі високовольтних передач. Зрештою у 1971 році науковці Орджонікідзевської експедиції Інституту археології під керівництвом Бориса Миколайовича Мозолевського дослідили курган Товста Могила на околиці м. Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпропетровської області. Розкопки тривали протягом чотирьох місяців – з кінця березня до кінця липня.

На початку досліджень у складі експедиції були лише два працівники Інституту археології: сам Борис Мозолевський та лаборант Олександр Загребельний. Згодом група поповнилася художником Григорієм Ковпаненком, скіфологами Євгеном Черненком, Галиною Ковпаненко, лаборантами Геннадієм Євдокимовим, Наталією Зарайською та ін. Після розширення складу експедиції дослідження велися активніше в різних частинах кургану, тож цікаві відкриття могли відбуватися одночасно.

Детальніше

Під час досліджень Товстої Могили науковці з Інституту археології дослідили насип кургану, залишки поховальної тризни, Бокову та Центральну гробниці скіфської знатної родини і численні поховання коней та підлеглих осіб.

Борис Мозолевський вирішив залучити також операторів для зйомок процесу досліджень. Після виявлення золотих речей місце розкопок почали відвідувати колеги-археологи, журналісти, партійні діячі та натовпи небайдужих.

30 березня, вівторок

Сфотографував вид кургану... Насип розбили по лінії Пн-Пд і почали знімати західну половину з вершини. Бульдозер ледь видерся на курган, настільки розкиснув ґрунт. Не по квітневому холодно.

 

31 березня, вівторок середа

Приїхав з Києва лаборант О.М. Загребельний. Мерзнемо удвох, холодно до неможливості...

 

3 квітня, субота

Сьогодні та завтра будемо продовжувати працювати у дві зміни, іншого виходу немає – курган виявився велетенським...

При зачистці підкурганної поверхні у Пн-Зх частині показався рів завширшки до 1,5 м. На жаль, вся його західна частина йде під залізничну колію.

 

Б. Мозолевський, Польовий щоденник

Прослухати аудіоверсію

Image

Креслення плану та профілю, зроблене на основі археологічних досліджень кургану Товста Могила. (Опубліковане у книзі Б. Мозолевського «Товста Могила»)

Image

АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА

БОКОВА ГРОБНИЦЯ

На другий день досліджень археологи виявили залишки поховального кортежу, залишені скіфами на глинистому викиді з бокової могили. Тут були бронзові прикраси та залізні деталі вуздечок чотирьох коней, а також бронзових навершників від возу. Значно пізніше дослідили залишки коліс, ймовірно, від цього самого возу або возів (?), на яких везли тіла померлих: дружини скіфського правителя та його нащадка (?).

Вивчення Бокової гробниці розпочали 3 травня та завершили 21 червня 1971 року. Тобто дослідження тривало близько 1,5 місяця. За цей час науковці вивчили будову камери із двома вхідними ямами, простежили залишки коліс поховального возу, якими скіфи перекрили ці входи. Біля одного з них, упритул до коліс, поклали служника, якого умовно називаємо «візником». Окрім нього, в камері знайшли рештки «охоронця», «кухарки» та «служниці».

Детальніше

Основних небіжчиків, яких Борис Мозолевський називав «цариця» та «царевич», відправили в засвіти в оздобленому золотими платівками одязі, в золотих прикрасах, із коштовним металевим, глиняним античним, скляним передньоазійським (?) посудом. Дослідники виявили залишки дерев’яного помосту під скелетом жінки та дерев’яного саркофагу, обробленого алебастром, навколо решток дитини. Ці два поховання вирізали монолітами, які нині експонуються в Скарбниці НМІУ.

Поховання скіфських знатних осіб часто супроводжувалися не лише різними наїдками (напутня їжа в казані), вином (амфора), посудом, предметами особистого користування, а й зумисно вбитими підлеглими особами. В Товстій Могилі таких осіб було семеро. За речами, покладеними разом із ними, вчені намагаються зрозуміти прижиттєві заняття тих людей. Звідси й умовні назви «охоронець», «кухарка» тощо. Зокрема, «охоронця» поховали зі стрілецьким набором (сагайдак, лук, стріли). Вченим вдалося зафіксувати тлін сагайдака та простежити археологічно форму скіфського лука (довжиною 56 см).

У господарській ніші бокової та дромосі центральної гробниць знайшли різноманітний посуд, що був невід’ємною частиною життя скіфів.

18 травня, вівторок

Сьогодні 13-річчя моєї доньки. Сьогодні відкрили непограбоване поховання скіфської цариці. Сьогодні прийшов сигнальний номер моєї книжки. Сьогодні свято.

Б. Мозолевський, Польовий щоденник

Прослухати аудіоверсію

БОКОВА ГРОБНИЦЯ

Image

БОКОВА ГРОБНИЦЯ

ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ, ПОХОВАЛЬНІ ПОЧЕТ ТА ТРИЗНА

Висота насипу кургану станом на 30 березня 1971 року сягала 8,6 м, його діаметр становив 60 м. Дослідження насипу (складної конструкції з різних шарів ґрунту та каменю над давньою похованою поверхнею) проводили секторами для того, щоб отримати стратиграфічний розріз. Вивчення перетинів археологічних об’єктів допомагає зрозуміти послідовність їхнього будівництва. У Товстій Могилі під полою північно-східного сектору насипу виявили майданчик розмірами 6×14 м, усіяний розбитими амфорами. Ймовірно, тут було місце відправи поховальної трапези (тризни).

 

Детальніше

Всього в кургані виявили рештки поховань семи коней. Усі вони були із вуздою та сідлами. Шістьох поклали у дві спеціальні могили (по три коня у кожній) неподалік центральної гробниці. Ці могили сумістили із похованнями «конюхів». Коней зі срібною вуздечкою супроводжували два «конюхи» без жодних супутніх речей. Одному із супровідників було близько 10–12 років. Трьох коней із золотою вуздечкою супроводжував «конюх» із золотою дротяною гривнею та залізним браслетом. До його могили поклали берестяний сагайдак із 55 стрілами та два залізні ножі з кістяними ручками.

Сьомого коня поклали із підігнутими ногами, головою в напрямку центральної гробниці на ґрунті, вийнятому при спорудженні південної кінської могили (так званому викиді). Його вуздечка не містила коштовних прикрас.

Центральна гробниця скіфського правителя складалась із вхідної ями, двох господарських ніш та основної поховальної камери, з’єднаної із вхідною ямою коротким коридором (дромосом). Камера мала площу 8,8 м2 по дну та висоту 1,6–1,8 м. Грабіжники винесли з камери більшість цінностей і сильно перемішали речі, що залишилися. В непорушеному стані дослідники зафіксували лише окремі кістки ніг небіжчика із залишками бронзових кнемід.

Грабіжники не помітили речі у дромосі, які дають нам загальне уявлення про статус, багатство та, можливо, естетичні вподобання їхнього власника.

18 червня, п’ятниця

Немає сумнівів, що і це підземелля пограбоване. Та все ж таки не полишає відчуття, що у могилі мають залишитися відмінні знахідки.

21 червня, понеділок

...Роздивившись пектораль, вирішили розчистити заразом і меч. Всі були засліплені широкою золотою пластиною, що покривала верхню частину піхов.. Ні, на сьогодні досить.

Б. Мозолевський, Польовий щоденник

Прослухати аудіоверсію

ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ

Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ, ПОХОВАЛЬНІ ПОЧЕТ ТА ТРИЗНА

ПРО ЗОЛОТУ ПЕКТОРАЛЬ

21 червня, понеділок

...наприкінці дромоса тут же біля південної його стіни був знайдений великий круглий золотий предмет, який виявився пектораллю. Це сталося о 14:30… Всі одразу зойкнули та почали цілуватися...

Річ настільки дивовижна, що опис її займе багато сторінок, тому сьогодні годі й мріяти про це.

Б. Мозолевський, Польовий щоденник

Пектораль із Товстої Могили є нагрудною прикрасою скіфського правителя
4 століття до н. е. (Вага — 1149 г, діаметр — 30,6 см)

 

Детальніше

На думку вчених, пектораль була виконана грецькими майстрами-торевтами в ювелірній майстерні Афін або Пантікапея на замовлення скіфської знаті у другій чверті 4 століття до н. е. Пектораль виявили 21 червня 1971 під час археологічних досліджень Центральної гробниці у скіфському кургані Товста Могила поблизу міста Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпропетровської області.

За рік після знайдення золоту пектораль передали до Музею історичних коштовностей України (нині Скарбниця НМІУ), і вона стала його своєрідною візитівкою. Із зображенням прикраси з’явилися численні марки, пам’ятні монети та навіть парфуми. Багато художників надихнулися образами з пекторалі для створення власних картин та скульптур.

Прослухати аудіоверсію

БОКОВА ГРОБНИЦЯ

Image

ЗОЛОТА ПЕКТОРАЛЬ

КУПИТИ БРОШУРУ по виставці можна у музейній крамниці
 

СУВЕНІРНА ПРОДУКЦІЯ до виставки доступна у музейній крамниці

СУВЕНІРНА ПРОДУКЦІЯ до виставки доступна у музейній крамниці

АРХІВ ФІЛЬМІВ ПРО ПЕКТОРАЛЬ
ДИВИСЬ ТУТ

ЧИТАЙТЕ МУЗЕЙНИЙ БЛОГ ПРО ПЕКТОРАЛЬ І СЬОГОДЕННЯ ТУТ

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь