Дізнайтеся більше про скіфську золоту нагрудну прикрасу пектораль та обставини її знайдення.
Виставку відкрили 30 липня 2021 на честь 50-річчя завершення робіт на кургані Товста Могила на Дніпропетровщині. Експонувались речі з розкопок цього найвідомішого скіфського кургану України. Частина предметів належить до колекції Скарбниці НМІУ, іншу частину – надав Інститут археології НАН України.
На виставці показали найцікавіші знахідки, а також передали атмосферу археологічних розкопок, етапи дослідження та враження керівника експедиції Бориса Мозолевського від знахідок, які він занотував у польовому щоденнику. Завершальний розділ присвятили Борису Мозолевському та показали вплив феномену пекторалі на сучасне українське мистецтво.
Прослухати аудіоверсію
Деталь нижнього фризу пекторалі зі скіфського кургану Товста Могила. Золото, 4 ст. до н. е.
інв. № АЗС–2494
АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА
Дослідження кургану зумовила загроза руйнування насипу, й так сильно пошкодженого будівництвом залізничного депо. До того ж, на ньому височіли стовпи мережі високовольтних передач. Зрештою у 1971 році науковці Орджонікідзевської експедиції Інституту археології під керівництвом Бориса Миколайовича Мозолевського дослідили курган Товста Могила на околиці м. Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпропетровської області. Розкопки тривали протягом чотирьох місяців – з кінця березня до кінця липня.
На початку досліджень у складі експедиції були лише два працівники Інституту археології: сам Борис Мозолевський та лаборант Олександр Загребельний. Згодом група поповнилася художником Григорієм Ковпаненком, скіфологами Євгеном Черненком, Галиною Ковпаненко, лаборантами Геннадієм Євдокимовим, Наталією Зарайською та ін. Після розширення складу експедиції дослідження велися активніше в різних частинах кургану, тож цікаві відкриття могли відбуватися одночасно.
Прослухати аудіоверсію
Креслення плану та профілю, зроблене на основі археологічних досліджень кургану Товста Могила. (Опубліковане у книзі Б. Мозолевського «Товста Могила»)
АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА
БОКОВА ГРОБНИЦЯ
На другий день досліджень археологи виявили залишки поховального кортежу, залишені скіфами на глинистому викиді з бокової могили. Тут були бронзові прикраси та залізні деталі вуздечок чотирьох коней, а також бронзових навершників від возу. Значно пізніше дослідили залишки коліс, ймовірно, від цього самого возу або возів (?), на яких везли тіла померлих: дружини скіфського правителя та його нащадка (?).
Вивчення Бокової гробниці розпочали 3 травня та завершили 21 червня 1971 року. Тобто дослідження тривало близько 1,5 місяця. За цей час науковці вивчили будову камери із двома вхідними ямами, простежили залишки коліс поховального возу, якими скіфи перекрили ці входи. Біля одного з них, упритул до коліс, поклали служника, якого умовно називаємо «візником». Окрім нього, в камері знайшли рештки «охоронця», «кухарки» та «служниці».
Прослухати аудіоверсію
БОКОВА ГРОБНИЦЯ
БОКОВА ГРОБНИЦЯ
ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ, ПОХОВАЛЬНІ ПОЧЕТ ТА ТРИЗНА
Висота насипу кургану станом на 30 березня 1971 року сягала 8,6 м, його діаметр становив 60 м. Дослідження насипу (складної конструкції з різних шарів ґрунту та каменю над давньою похованою поверхнею) проводили секторами для того, щоб отримати стратиграфічний розріз. Вивчення перетинів археологічних об’єктів допомагає зрозуміти послідовність їхнього будівництва. У Товстій Могилі під полою північно-східного сектору насипу виявили майданчик розмірами 6×14 м, усіяний розбитими амфорами. Ймовірно, тут було місце відправи поховальної трапези (тризни).
Прослухати аудіоверсію
ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ
ЦЕНТРАЛЬНА ГРОБНИЦЯ, ПОХОВАЛЬНІ ПОЧЕТ ТА ТРИЗНА
ПРО ЗОЛОТУ ПЕКТОРАЛЬ
21 червня, понеділок
...наприкінці дромоса тут же біля південної його стіни був знайдений великий круглий золотий предмет, який виявився пектораллю. Це сталося о 14:30… Всі одразу зойкнули та почали цілуватися...
Річ настільки дивовижна, що опис її займе багато сторінок, тому сьогодні годі й мріяти про це.
Б. Мозолевський, Польовий щоденник
Пектораль із Товстої Могили є нагрудною прикрасою скіфського правителя
4 століття до н. е. (Вага — 1149 г, діаметр — 30,6 см)