Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

П Паперові грошові знаки

Складовою частиною нумізматичного зібрання НМІУ є розділ боністики – паперові грошові знаки, що налічує близько 4 500 од. зберігання основного і 700 од. допоміжного фонду. Він почав формуватися наприкінці 50-х років ХХ ст. Надходження здійснювалися за рахунок закупівель, дарунків приватних осіб, передач з митниць і державних установ. Зібрання складається з випусків державних, місцевих, приватних та господарчо-розрахункових. Найповніше в колекції представлена група паперово-грошових знаків загальнодержавних емісій, які знаходились у обігу по всій території держави-емітента. Це грошові знаки Російської імперії, РРСФР, СРСР і України, що охоплює період з кінця XVIII ст. до сьогодення. Група «державні випуски  України», що налічує понад 350 од. зберігання, дає змогу прослідкувати історію створення паперових грошей від перших кроків національної валюти УНР та Української держави у 1917-1920 рр. до сьогоднішньої незалежної України.

Серед державних випусків Російської імперії заслуговує на особливу увагу найстаріша за роком випуску асигнація вартістю 25 рублів, яка датується 1772 р. Ця асигнація репрезентує появу перших паперових грошей в державі.

Нещодавно розпочато формування нового розділу «Паперові грошові знаки країн світу», що за географією дуже різноманітний. Він включає країни пострадянського простору, Європи, Азії, Африки, Америки і складає понад 200 од. зберігання. Доволі цікавими у цій групі є банкноти, що вироблені з полімерного матеріалу, який має тривалий термін використання і витримує до мільйона перегинів. Це сучасні банкноти Мексиканських Об’єднаних Штатів та Республіки Замбія.

Окрему нішу в колекції займають місцеві грошові знаки, що випускались через відсутність або недостатню кількість державних грошей і були обов’язковими для обігу виключно в сфері впливу емітента. Вони включають місцеві випуски державних органів влади, загальнодержавні випуски з наддруківками від імені регіональних відділень Держбанку або Казначейства. Серед цього розмаїття, що нараховує близько 500 од., окремою групою є грошові знаки України 1918–1920 рр. випусків Одеси, Житомира, Єлисаветграда. Введення власної валюти українською державою не вплинуло на зростаючий попит щодо розмінних знаків, тому майже всі великі центри України через своє місцеве самоврядування отримали дозвіл на випуск власних бон для стабілізації ситуації. Ці банкноти без водяних знаків і мають спрощене оформлення.

Колекція включає також нотгельди, які були емітовані міськими муніципалітетами Німеччини і Австрії в 20-х роках ХХ ст., для покриття видатків місцевих бюджетів. Нотгельди цікаві оригінальними написами і малюнками, різновидами шрифтів, історичними сюжетами, зображенням різних  архітектурних споруд, панорамами міст, зовсім прості на вигляд, яскраві та багатоколірні, вони нагадують мініатюрні картини. Їх в колекції  близько 70.

Серед місцевих випусків є унікальні і рідкісні екземпляри. Таким є грошовий знак «марка в Америці» номіналом 10 копійок, випущений на початку ХІХ ст. головною управою Російсько-Американської компанії на Алясці. Ці грошові знаки призначалися для розрахунків зі своїми працівниками і виготовлялися з тюленячої шкіри.

Окремою частину колекції боністики складають приватні грошові знаки, так звані грошові сурогати – тимчасові випуски підприємств, організацій, установ, що використовувалися для виплати зарплати в межах окремих промислових підприємств або обмеженої місцевості. Вони найчастіше друкувалися на простому папері без засобів захисту і мали печатку підприємства, або організації і особисті підписи відповідальних осіб. Зокрема грошовий сурогат – ваучер «Парашка» вартістю 100 000 карбованців, яка була випущена на Чорнобильській атомній станції у 1996 р., на простому тонкому білому папері з печаткою. Свою назву цей грошовий знак отримав завдяки прізвищу генерального директора виробничого об’єднання «Чорнорбильська АЕС» С. К. Парашина, що працював тут з грудня 1994 по квітень 1998 р.

Останній розділ колекції, який охоплює період з кінця ХІХ до сьогодення і налічує близько 600 одиниць зберігання – цінні папери, що включає облігації, акції, паї, векселі, сертифікати, зобов’язання Російської імперії, СРСР, України та інших держав. Окрему групу складають лотерейні квитки Української РСР, СРСР, радянських республік періоду з 1929 року до 1990-х рр., яких в колекції близько 300 од. зберігання.

Паперово-грошові знаки колекції, як джерело минулого, є важливими політико-економічними документами та культурними пам’ятками і тому займають гідне місце в музейному зібранні.

О. С. Родіонова,

старший науковий співробітник сектору нумізматики

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь