Щорічно в останню суботу серпня відзначають День авіації України – професійне свято цивільних і військових авіаторів, а також працівників авіаційної промисловості та транспорту України.
Святкування Дня авіації запроваджене в 1993 р. наказом президента України Леоніда Кравчука на підтримку авіаторів Збройних сил України, Національної гвардії України й працівників авіаційної промисловості та транспорту. Нині наша країна входить до десятка держав, що мають повний технологічний цикл створення і виробництва авіатехніки.
Історія світової авіації тісно пов’язана з Україною. В 1910 р. в небо піднявся літак, створений київським інженером-конструктором Олександром Кудашевим. В 1913 р. здійнявся у повітря багатомоторний літак «Ілля Муромець», який побудував відомий конструктор Ігор Сікорський.
В 1946 р. заснували Дослідне конструкторське бюро (ДКБ-153, нині – ДП «Антонов») під керівництвом видатного авіаконструктора О. К. Антонова. Серед визначних досягнень підприємства чільне місце належить літаку Ан-225 «Мрія». Це найтяжчий у світі літак із максимальною злітною масою 640 т. Його створили для потреб космічної програми транспортування вантажів, а саме – космічних кораблів багаторазового використання «Буран» і компонентів ракетної системи «Енергія». Розробка літака розпочалася в 1985 р., а перший політ відбувся 21 грудня 1988 р. З 1989 р. триває повноцінна експлуатація літака.
Нині функціонує лише один Ан-225, який надає комерційні послуги з перевезення нестандартних і надважких вантажів (до 250 т). У січні 2002 р. літак здійснив свій перший комерційний політ.
У серпні 2009 р. Ан-225 «Мрія» занесли до Книги рекордів Гіннеса за перевезення найбільшого в історії авіації моновантажу вагою 187,6 т. За час експлуатації «Мрія» встановила майже 500 авіаційних рекордів, з них – 240 світових.
В колекції НМІУ зберігається пам’ятна монета 20 гривень «Ан-225 Мрія».
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця НМІУ