21 червня в Національному музеї історії України відбулася наукова конференція «Віковий і соціальний портрет музейного відвідувача». Під час заходу було розглянуто і обговорено теоретичні концепції та практичний досвід дослідження музейної аудиторії, комунікацію музеїв та відвідувачів у сучасному інформаційному суспільстві, форми та методи роботи з різновіковими групами відвідувачів, місію музею у соціальній інтеграції вразливих категорій населення та інклюзію в музеї.
Учасників конференції привітала генеральний директор НМІУ Тетяна Сосновська, яка також розповіла про музей як віддзеркалення стану суспільства. Керівниця провідної музейної установи України запропонувала обговорити суспільні запити та очікування від музею. Тетяна Сосновська вважає, що завданнями музею мають бути формування позитивного світогляду відвідувача, сприяння накопиченню знань і фактів, а також створення простору комфорту та душевного затишку для гостей музею.
Особливості роботи музею з дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку висвітлила у своїй доповіді Лариса Яременко – старша наукова співробітниця Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.
Заступниця директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею розповіла про характеристику музейних відвідувачів на Волині за матеріалами соціологічних досліджень у 2010–2015 рр.
«Залучення як умова створення інклюзивного середовища в музеї» – тема доповіді професорки Олени Чуйко – завідувачки кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
З доповідями на конференції виступили наукові співробітники та методисти Національного музею історії України, які мають вагомі здобутки в галузі музейної педагогіки. Завідувачка відділу екскурсійного обслуговування, кандидат історичних наук Людмила Кушнір розповіла про власний досвід музейних занять для дітей з порушенням інтелектуального розвитку. Дитячі дні в НМІУ як частина освітніх програм для різних вікових категорій стали темою доповіді завідувачки сектору «Лабораторія музейної педагогіки» Ганни Овчаренко та завідувачки сектору методології музейної роботи відділу науково-методичної роботи НМІУ Ольги Каргалик.
Методист Національного музею історії України Ярослава Музиченко роповіла про освітні програми для дошкільнят і молодших школярів на основі етнопедагогіки в НМІУ. Тамара Куцаєва – старша наукова співробітниця відділу історії України ХХ ст. ознайомила з проектом НМІУ «Цикл благодійних екскурсій-дискусій та інтерактивних освітніх заходів для родин внутрішньопереміщених осіб».
Статті та повідомлення, підготовані на основі виголошених на конференції доповідей, будуть опубліковані у збірнику матеріалів наукової конференції Національного музею історії України «Віковий і соціальний портрет музейного відвідувача» (2019).