Одне з чільних місць у експозиції Національного музею історії України – МІСТ належить великому зерновику трипільської культури, оздобленому заглибленим жолобчастим змієподібним орнаментом. Його знайшли в селі Володимирівці сучасної Кіровоградської області.
Зерновиками зазвичай називають великі посудини, в яких зберігалися запаси зерна. У трипільців відомі зерновики, об’єм яких сягає понад 1000 літрів.
Поселення біля села Володимирівки (4100–3800 роки до н. е.) розміщувалося на плато високого правого берега річки Синюхи – лівої притоки Південного Бугу. Цю памʼятку відкрив 1925 року Мечислав Якимович. У 1927–1928 роках поселення досліджували співробітники Уманського краєзнавчого музею, в 1930-х – експедиція Інституту історії матеріальної культури Академії наук УРСР під керівництвом Сильвестра Магури. 1939 року Валерія Козловська розкопала наземне житло в центрі поселення. В 1940-му та 1946–1947 роках памʼятку досліджувала Трипільська експедиція Інституту археології АН УРСР та Інституту історії матеріальної культури АН СРСР під керівництвом Тетяни Пассек. Науковці відкрили понад 150 жител. У 1989–1990 роках поселення досліджувала Трипільська археологічна експедиція Державного історичного музею УРСР (нині – Національний музей історії України) під керівництвом Олени Якубенко.
Загальна площа памʼятки – близько 100 гектарів, забудова кільцева й поквартальна в центрі. Дослідники виявили на поселенні понад 200 жител каркасно-стовпової конструкції, 29 із них розкопали. Стелю та стіни будинків мешканці поселення обмазували глиною. Долівку утворював шар глини, нанесений на дерев’яну основу або на землю. В кутку обов’язково споруджували купольну піч. У кожному житлі був хрестоподібний або круглий жертовник.
На поселенні знайшли різноманітний посуд, глиняну модель храму, понад 100 антропоморфних статуеток: абстрактних та реалістичних.
Зерновик має цікаву історію надходження до музейного зібрання. Донедавна вважалося, що його виявили 1947 року, і походить він із розкопок Тетяни Пассек. Експонат складався із 72 уламків, які зберігалися у двох великих ящиках. Однак виявилося, що в довоєнні роки посудину експонували в Уманському краєзнавчому музеї, до того ж у відреставрованому вигляді. Відомий вчений-археолог, дослідник трипільської культури Михайло Відейко опублікував її фото з довоєнного чорно-білого негатива. Відтак з’ясувалося, що зерновик надійшов до Уманського музею між 1925 і 1940 роками. У вересні-жовтні 1943 року археолог Петро Курінний організував евакуацію колекції Уманського краєзнавчого музею (2100 предметів) до Німеччини, вважаючи, що рятує її від більшовиків. 1947 року ці речі повернули до України. У 2011–2014 роках зерновик відреставрували.
Підготувала Марина Стрельник, завідувач відділу найдавнішої та середньовічної історії України Національного музею історії України