Центральне місце в експозиції виставки “Між двох світів: з колекції зброї та спорядження ХVI–ХVIIІ ст. Національного музею історії України” займають вітрини з козацькими клейнодами та зброєю.
Зброя козаків була дуже різноманітною: виготовленою на Січі, трофейною і придбаною. Трофейна зброя була захоплена переважно у боях з поляками, московитами, турками та татарами. Озброєння запорізьких козаків складалося із різних видів вогнепальної, холодної та метальної зброї. У козацькому війську не існувало єдиних стандартів озброєння та амуніції. Кожний озброювався відповідно до своїх вподобань та можливостей. Козаки вміло використовували наявну зброю, постійно підвищували свій рівень майстерності та вигадували нові варіанти її застосування.
До унікальних артефактів, представлених на виставці, належить гармата з козацького човна-чайки, виготовлена в Україні у XVII ст. Подібними малокаліберними гарматами, з яких стріляли невеликими свинцевими ядрами, в XVI–XVIII ст. козаки обладнували човни та використовували під час оборони таборів. Найефективнішими такі гармати були саме у морських боях. На кожному човні їх встановлювали від 4 до 6.
Козацька артилерія складалася із гармат переважно місцевого виробництва, а також з трофейних, захоплених у турецьких фортецях, польських прикордонних замках та деінде. Високим рівнем гарматної справи та виробництва зброї відзначалася Запорозька Січ, адже там було багато ковалів, зброярів та ливарників.