Це справжній витвір мистецтва, яскравий зразок кримськотатарської ювелірної майстерності – срібна курильниця, що експонується на виставці «Орьнек. В мереживі Криму».
Курильниці – це спеціальні приладдя для спалювання і розкурювання курильних речовин у приміщенні. Вони були популярними на Сході, зокрема у Персії, Османській Порті та Кримському ханстві. В давнину кримські татари вважали, що дим від курильниць очищав оселю та відлякував хвороби. За мусульманською традицією пахощі також використовували для богослужіння. Всередину курильниці зазвичай клали дерев’яне вугілля і пахощі (ароматичні смоли, суміші духмяних трав тощо). Вони повільно тліли та поширювали приємний запах.
Срібна курильниця з виставки «Орьнек. В мереживі Криму» має форму чаші на високій ніжці. Її кришка майстерно виготовлена у вигляді куполу мечеті з сімома баштами (мінаретами), декорованими півмісяцем. Прикрашена курильниця традиційним кримськотатарським орнаментом із зображеннями троянд і тюльпанів.
До фондів Київського державного історичного музею (нині – НМІУ) її було передано у 1963 р. з Бахчисараю. З 1965 р. вона зберігається у фондах Музею історичних коштовностей.