Знак ордена Святого Архангела Михаїла (шийний) належить до так званих нелегітимних нагород УНР у еміграції, оскільки до його створення були причетні не офіційні державні інституції УНР, а окремі кола української політичної еміграції (Н. Горбатюк, Б. Сухоручко-Хословський). Орден заснували в листопаді 1941 р. задля вшанування учасників Другого Зимового походу та вояків армії УНР, загиблих неподалік містечка Базар на Волині.
Із інтернованих бійців армії УНР, які перебували у польських таборах, сформували загони добровольців, названі Українською повстанською армією. В листопаді 1921 р. ці загони розгорнули наступ на територію України, відомий як Другий Зимовий похід, або Листопадовий рейд. Похід готувався з розрахунку на масове антирадянське повстання українського селянства. Однак ці сподівання не виправдалися. Незважаючи на несприйняття більшовизму, селянство після семи років безперервної війни не зважилося на масову боротьбу.
Біля містечка Базар на Житомирщині учасники рейду були оточені й розбиті. Тільки невеликій частині на чолі з генерал-хорунжим Ю. Тютюнником вдалося вирватися з оточення, більшість вояків потрапила у полон. 359 українських бійців у присутності зігнаних із навколишніх сіл селян були розстріляні 23 листопада 1921 р.
Як не дивно, історія нагороди тісно пов’язана з радянськими карально-репресивними органами. Зокрема, до її запровадження був причетний колишній повстанський отаман, а з осені 1921 р. – співробітник ЧК Никифор Горбанюк, який для себе обрав прізвисько Вогонь.
Після Другої Світової війни Н. Горбанюк з?явився в Мюнхені, де розгорнув активну громадську діяльність. Він надіслав тодішньому президенту УНР в екзилі С. Витвицькому два листи, в яких повідомляв про заснування в 1941 р. у Празі ордена Святого Архангела Михаїла на честь учасників Другого Зимового походу. Себе Н. Горбатюк у листі назвав не ким іншим, як Головою Орденської ради. Проте невдовзі «отаман» зник не менш загадково, ніж з’явився.
У вітчизняних архівах збереглося запрошення ради ордена Святого Архангела Михаїла на вечерю для вшанування пам’яті героїв, страчених у Базарі, яка мала відбутися 20 листопада 1942 р. у Празі у «Грюндкав’ярні Драгньовській». Запрошення підписане підполковником Юрієм Климачем – учасником Першого та Другого Зимових походів, який був головою ради. Доля його після 1945 р. невідома.
Знак ордена виготовлено у Празі у період із 1941-го по 1945 рр. майстернею «КК» («Karnet&Kyseli»). Статутна документація ордена не збереглася. Кількість нагороджених достеменно невідома.