Князь Дмитро Вишневецький (?-1563) увійшов у історію як визначний полководець, його діяльність сприяла консолідації українського запорозького козацтва. В народній пам’яті за Дмитром Вишневецьким закріпилося прізвисько Байда та звання батька-засновника Запорозької Січі. Його особистий штандарт – малинове полотнище зі срібним хрестом, золотим півмісяцем та зіркою, став одним із прапорів, які й пізніше використовували запорожці.
До наших днів збереглися два портрети Дмитра Вишневецького, які були створені у ХVIII ст. Один із них експонується в Національному музеї історії України. Портрет був написаний через кілька століть після смерті князя. Невідомий художник, спираючись на історичні джерела та народні перекази, відтворив на полотні силу, цілеспрямованість та відвагу лицаря, борця з османською загрозою середини XVI ст. Це образ молодого козака, озброєного луком та шаблею, але у вбранні багатого шляхтича XVIII ст. Портрет видовженої овальної форми, в його верхній та нижній правій частині вміщені написи: «DYMITR KORYBUTH XIĄZC WISNIO/WICCKI. RZĄDCA WYSP ZAPOROZKICH./PAN OBRANY HOSPADAR WOLOSKI ZNIE/SIONY OD TURKOW NA HAKU W STAMBU/LE A ZNIEGO LIZECH BASZOW ZABIW/SZY. UMARL OD DRUGICH ROZS/LIZCLANY, ROKU. 1563.», а нижче – ще один: «DYMITP KORYB/XZE WISNIOW/ZIГM. CZERKASY/CA WYSP/ZAPOR OBRANY H/WLOS/OD» («ДМИТРО КОРИБУТ КНЯЗЬ ВИШНЕВ/ЕЦЬКИЙ. УПРАВИТЕЛЬ ОСТРОВІВ ЗАПОРОЗЬКИХ./ПАН ОБРАНИЙ ГОСПОДАР ВОЛОСЬКИЙ ПОВІ/ШЕНИЙ ТУРКАМИ НА ГАКУ В СТАМБУ/ЛІ І З НЬОГО ТРЬОХ БАШІВ УБИВ/ШИ. ПОМЕР ВІД ІНШИХ РОЗСТРІ/ЛЯНИЙ, РОКУ 1563»).
Портрет надійшов до збірки музею на самому початку існування закладу – в 1899 р. Це полотно разом із іншими картинами (загалом 28) із Вишневецького замку передав київський градоначальник В. І. Толлі. Із тієї збірки збереглося 16 полотен, 12 із них – портрети представників роду Вишневецьких.