9 лютого 1918 року у білоруському місті Брест-Литовську (нині Брест) було підписано перший мирний договір у Першій світовій війні. За ним країни Четверного союзу на офіційному рівні визнали незалежною державою Українську Народну Республіку.
Підписанню угоди передувала зміна влади в росії, пов’язана з її військовими невдачами на фронтах Першої світової війни та серйозними економічними проблемами всередині імперії. 8 листопада на Другому всеросійському з’їзді Рад ухвалили «Декрет про мир», за яким більшовики вирішили укласти перемир’я та почати мирні переговори з усіма сторонами, що воювали. Оскільки країни Антанти відхилили цю пропозицію, 3 грудня російська делегація прибула на переговори з Німеччиною у Брест-Литовськ, а вже 22 грудня до них приєдналися делегації від Австро-Угорщини, Туреччини та Болгарії.
Переговори відбувалися у два етапи. На другому етапі, що почався на початку січня, німецька сторона відмовилася від миру, запропонованого радянською стороною із формулюванням «без анексій і контрибуцій». Натомість було заявлено про приєднання до переговорів делегації Української Центральної Ради. Така ситуація була не на користь росії, тому Лев Троцький (тоді – народний комісар закордонних справ) представив у складі російської делегації посланців маріонеткового українського уряду. Представники Центральної Ради, своєю чергою, пред’явили Четвертий Універсал від 22 січня, за яким Українська Народна Республіка стала незалежною державою, що офіційно визнали і представники Четверного союзу. Відповідно, це змушені були зробити і представники радянської росії.
Згідно із Брест-Литовським мирним договором:
- Українська Народна Республіка стала офіційно визнаною незалежною державою.
- Україна вийшла з Першої світової війни.
- Було визначено західний кордон України (до складу УНР увійшли Холмщина й Підляшшя, а Галичину й Буковину виділили в окремий коронний край у складі Австро-Угорщини).
- Сторони домовилися про взаємну відмову від репарацій.
- Німеччина та Австро-Угорщина погодилися надати Україні військову допомогу для звільнення її територій від більшовиків, а натомість Україна зобов’язалася надавати цим державам продовольство в кількості, встановленій у тексті договору.
Попри те, що Україна тоді здобула незалежність лише на короткий проміжок часу, принципово важливим було офіційне визнання її самостійності вперше за кілька століть.
У колекції Національного музею історії України зберігається копія фото, на якому делегація Української Центральної Ради підписує договір із країнами Четверного союзу.
Підготувала Олена Кохан, старша наукова співробітниця Національного музею історії України