Уродженець Києва, авіаконструктор українського походження Ігор Іванович Сікорський (1889–1972) нині більше відомий своїми гелікоптерами, ніж літаками. І це не дивно, адже саме йому належить пальма першості у проєктуванні та виробництві масових моделей літальних засобів цього типу. Про виняткову якість та надійність гелікоптерів фірми «Sikorsky Aircraft» свідчить факт їх використання з 1957 р. для перельотів президентів США.
Ігор Сікорський. 1914 р. Фотографія Карла Буле.
Однак на початку ХХ ст. у Києві Ігор Сікорський не знайшов достатньо потужних двигунів для своїх перших гелікоптерів, тож розпочав свою кар’єру авіабудівника саме з літаків. Ще навчаючись у Київському політехнічному інституті, він у 1910–1911 рр. зібрав за власними проєктами кілька моделей аеропланів (С-3, С-4, С-5). На останньому – Сікорський у серпні 1911 р. виконав усі необхідні маневри та отримав міжнародне посвідчення пілота (№ 64 у світі). Одного разу саме у літака С-5 відмовив двигун: у карбюратор на висоті 50 м потрапив комар. Це сталося в зоні міської забудови Києва, і Сікорському ледве вдалося знайти вільну ділянку, щоб здійснити екстрену посадку.
Літак С-6. Фотографія. 1911–1912 рр.
Накопичивши чималий власний досвід та врахувавши наявні знання з авіабудування, І. Сікорський наприкінці 1911 р. створює С-6 — свій перший умовно «важкий» літак. Новий біплан мав подвоєну потужність двигуна, збільшені розмахи верхнього та нижнього крил та найголовніше — кабіну на три особи. На ньому авіаконструктор 29 грудня 1911 р. встановив світовий рекорд швидкості. Газета «Киевлянин» 30 грудня 1911 р. так писала про цю подію: «Днями авіатор-конструктор І. І. Сікорський закінчив пробні польоти на своєму новому тримісному біплані військового типу з двигуном “Argus” 85 сил. Усі польоти на цьому апараті були проведені з пасажирами і в результаті виявилося, що точно виміряна абсолютна швидкість нового аероплана дорівнює 111 км на годину. <...> ця швидкість є всесвітнім рекордом швидкості на біплані з повним запасом бензину і двома авіаторами на борту».
У подальшому концепція літака С-6 Сікорського стала за основу його наступних розробок «важких» аеропланів, зокрема «Гранда» у 1913 р. – одного з перших у світі багатомоторних літаків.
У Національному музеї історії України відвідувачі мають змогу детально ознайомитися з матеріалами про діяльність піонерів українського авіабудування: І. Сікорського, П. Нестерова, В. Григор’єва та інформацією про епоху, в якій вони жили і працювали.
Підготував старший науковий співробітник музею Анатолій Бараннік.