Сковорідка. ХVІ—ХVІІІ ст. Із зібрання Національного музею історії України.
Щорічно 20 жовтня кухарі та кулінари всього світу відзначають своє професійне свято, засноване Всесвітньою асоціацією кулінарних співтовариств у 2004 році.
Професія кухаря потребує терпіння й особливих навичок. Оволодіти цим мистецтвом самостійно практично неможливо —потрібно вчитися у досвідчених фахівців. Можна сказати, що це вміння передається з покоління у покоління. Тому не дивно, що сучасні українські кухарі звертаються до кулінарних традицій, що панували в Україні у ХVІ—ХІХ століттях.
Робота кухаря завжди пов’язана з посудом, який використовується при приготуванні, подачі до столу, зберіганні та транспортуванні їжі. Яскравим прикладом є керамічна сковорідка, яка експонується в Національному музеї історії України. Виріб датується у хронологічному діапазоні ХVІ—ХVІІІ століття. Сковорідка, виготовлена з кераміки, використовувалася для смаження, має три ніжки та пустотілий держак. Її діаметр становить 25 сантиметрів, а висота — 8,6 сантиметрів.
Сковорідку знайдено під час археологічної експедиції в місті Острог, яку здійснювали у 1957—1958 роках працівники НМІУ І. Бондар та Н. Шендрик. Місце розкопок знаходилося за межами стародавнього замку. Знайдено було лише два уламки предмета (ручку та 1/5 частину стінок із вінцем). Наявність значної кількості аналогій дозволила відновити музейний експонат у первісному вигляді. Було проведено дві реставрації: перша у 1958—1959 роках, а друга — у 2001. Останню — здійснювала Ірина Костюк (художниця-реставраторка археологічної кераміки музею).
Підготував Сергій Сіренко, провідний науковий співробітник Національного музею історії України