У колекції цінних видань бібліотечного фонду Національного музею історії України привертає увагу альбом гравюр з краєвидами Криму археолога, художника, літографа, директора Керченського музею старожитностей Фрідріха Гросса (1822–1896).
Батько Гросса, Йоганн Людвіг, також був художником, викладав малювання у Сімферополі. Один із його учнів – Іван Айвазовський. На початку 1840-х років. Фрідріх Гросс працював в Одесі, у літографічній майстерні Олександра Брауна. Це була перша приватна літографія у місті, відкрита у 1829 році. Перше видання альбому гравюр Фрідріха Гросса «Види Криму» на 32 аркушах виходить у 1846 році. В музейній книгозбірні зберігається друге, доповнене видання цього альбому 1857 року. На жаль, із 54 аркушів збереглося лише 39.
Альбом походить з приватної бібліотеки полковника Володимира Богуславського, про що свідчить гербовий екслібрис на форзаці видання. Бібліотеку Богуславського придбав бібліофіл Федір Шилов (1879–1962). Він же наклеїв на книги екслібрис Володимира Богуславського. Ось уривок зі спогадів Федора Шилова: «Однією з кращих і капітальних моїх покупок було придбання бібліотеки полковника Богуславського в Ризі... Книги були чудові, майже всі – видання XVI століття французькою мовою. Богуславський сам їх зібрав і знав їм ціну. Подібні зібрання були справді рідкісні. Якісь обставини змусили Богуславського поспіхом залишити Ригу, і тільки тому він не взяв із собою книги. Він навіть не встиг наклеїти на них гербовий, в фарбах з золотом, екслібрис. За книги я запропонував 4500 рублів... Коли я привіз бібліотеку у Петербург, то першим ділом наклеїв на усі книги екслібриси (Богуславський мені їх віддав), і зараз час від часу книги з екслібрисами Богуславського зустрічаються в букіністичних крамницях». На екслібрисі зображений лицарський шолом з плюмажем, увінчаний короною. Нижче на блакитному щиті зображено пробите стрілою серце. Під щитом напис «V. Boguslavski». Згідно з записами у інвентарній книзі, альбом потрапив до музейної бібліотеки наприкінці 1940-х років.
Пропонуємо переглянути кілька літографій з альбому Гросса і насолодитися чудовими кримськими пейзажами середини 19 століття.
Підготувала Лариса Дідора, провідна бібліотекарка музею