8 грудня 2013 року у ході Революції гідності в м. Києві відбулося Народне Віче («Марш мільйона»), після якого близько 18.00 в центрі міста навпроти Бессарабського ринку повалили пам’ятник Володимиру Леніну. Перша спроба його знести відбулася 1 грудня, тоді пам’ятник розмалювали написами та облили фарбою. А вже 8 грудня невідомі прив’язали троси до скульптури та зрештою повалили її.
Пам’ятник представляв постать В. Леніна заввишки 3,45 м, яка була виготовлена із червоного полірованого граніту та встановлена на циліндричному постаменті з чорного полірованого лабрадориту на квадратному гранітному стилобаті з пологими сходами. В центрі постаменту містився напис «Ленін».
Пам’ятник цьому комуністичному вождю відкрили в Києві 5 грудня 1946 року. Його створили скульптор С. Д. Меркуров та архітектори О. В. Власов і В. Д. Єлізаров. Скульптура розміщувалася перед Бессарабською площею. Під час Другої світової війни на місці, де встановили памʼятник, розташовувалася шибениця, де німецькі військові проводили публічні страти.
Повалення пам’ятника В. Леніну в Києві викликало ланцюгову реакцію – розпочався «Ленінопад» – хвиля демонтажів та пошкоджень памʼятників В. Леніну та іншим комуністичним, радянським політичним діячам ХХ ст. Згадане явище активізувало процес декомунізації, який розпочався в Україні після розпаду СРСР. Сам цей процес узаконили 9 квітня 2015 року ухваленим ВРУ пакетом законів, який набув чинності 21 травня того самого року. В межах декомунізації відбулося перейменування населених пунктів, вулиць, підприємств і установ, назви яких були пов’язані з комуністичним режимом і СРСР.
У експозиції НМІУ представлено гранітне передпліччя від поваленого пам’ятника Леніна.
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця Національного музею історії України