18 травня в Україні та світі згадують трагічні роковини депортації кримських татар радянською владою.
76 років тому, в ніч на 18 травня 1944 року, почалася операція з виселення найчисельнішого корінного народу Криму. До її реалізації були залучені 32 тисячі співробітників НКВС, які за кілька діб вигнали з осель та відправили товарними вагонами до Середньої Азії й Сибіру близько 200 тисяч кримських татар. Майже третина депортованих померли дорогою чи у перші роки життя у спецпоселеннях.
Депортація стала актом колективного покарання за етнічною ознакою, який сталінський режим пояснював сфабрикованими звинуваченнями у «зрадницьких діях» та «нелояльності» цілого народу. Вслід за кримськими татарами, у найближчі місяці з півострова були депортовані також кримські греки, болгари, вірмени. Як наслідок, за короткий термін корінні народи Криму втратили свою історичну батьківщину, а півострів – багатовікову етнічну самобутність.
У 2015 році Верховна Рада України постановила визнати депортацію кримських татар актом геноциду та встановити 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Вшановуючи пам'ять про жертв депортації та відзначаючи День боротьби за права кримськотатарського народу, згадаємо ім’я кримськотатарського художника, кераміста, майстра килимарства, роботи якого є окрасою колекції Національного музею історії України, заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Мамута Чурлу.
Народився він 1 березня 1946 року в місті Фергані (Узбекистан), куди була депортована з Криму його родина. Працював у галузі художнього текстилю – гобелену, а з 1987 року захопився живописом.
Тарілка декоративна "Кипарис і виноград". Автор малюнка Мамут Чурлу, майстер Рустем Скибін. 2000–2001 рр. Україна, м. Сімферополь.
Мамут Чурлу був одним із перших кримськотатарських художників, який у 1989 році повернувся на свою історичну батьківщину, в Крим. І відразу створив серії живописних творів «Депортація» (1989) та «Повернення» (1991). Упродовж 1987–1995 років йому вдалося стати своєрідним «літописцем свого часу» та з допомогою живопису передати враження від сьогодення та усвідомлення минулого багатьох своїх співвітчизників.
У середині 1990-х років Мамут Чурлу успішно реалізував програму відродження ткацтва кримськотатарських килимів, навчаючи інших особливостям орнаменту та використанню рослинних фарбників. У 1999 році за внесок у розвиток кримськотатарської культури був нагороджений премією імені Ісмаїла Гаспринського. Мамут Чурлу – автор проекту «Кримський стиль». У межах проекту було організовано понад 20 виставок сучасних творів у народному стилі в багатьох містах України та за її межами – у Варшаві, Москві, Парижі.
Тарілка декоративна "Букет". Автор малюнка Мамут Чурлу, майстер Рустем Скибін. 2000–2001 рр., Україна, м. Сімферополь.
У своїх роботах Мамут Чурлу вперше використав орнамент стародавньої кримськотатарської вишивки в живописі, керамічних роботах та графічному розписі. Яскраво це засвідчують декоративні керамічні тарілки «Кипарис і виноград» та «Букет» із колекції НМІУ, виконані майстром-керамістом Рустемом Скибіним за малюнками Мамута Чурлу.
Підготували завідувачка відділу тимчасових експозицій НМІУ Олена Іванова та науковий співробітник НМІУ Олексій Савченко