23 квітня відзначається Всесвітній день книги. Пропонуємо ближче познайомитися зі стародруками з нашого зібрання.
Стародрук – книга, надрукована на ручних верстатах на ганчір’яному папері, яка хронологічно відноситься до періоду від середини XV ст., коли Йоганном Гутенбергом був винайдений перший подібний верстат і до 1830 р., коли в друкарській справі були запроваджені більш досконалі машини. Найдавнішим із існуючих українських стародруків є випущений в 1574 р. у Львові Іваном Федоровичем (Федоровим) Апостол та Буквар.
Апостол – одна з найстародавніших богослужбових книг, що вміщує в собі Діяння святих апостолів, сім Соборних Послань та чотирнадцять Послань апостола Павла. У колекції НМІУ зберігається примірник Апостола, який був виготовлений в 1594 р. братами Мамоничами Кузьмою та Лукою разом із учнем Івана Федорова Петром Мстиславцем у друкарні, яку вони заснували у м. Вільно.
Стародрук є унікальним джерелом вивчення історії друкарства, мови, літератури, мистецтва. Передмови та післямови таких видань – справжні літературні шедеври друкарів та видавців, що містили історичні відомості про тогочасне економічне та політичне життя. Тексти оздоблювалися заставками, кінцівками, ініціалами, в яких використовувався рослинний орнамент, а згодом її композицію доповнювали сюжетними зображеннями. Для надання книзі святкового вигляду в чорного кольору текст вводився червоний колір, яким виділяли заголовні літери, розділи та частину тексту. Особливо унікальним є видання з текстами в три кольори (чорний, червоний, зелений). Зразком подібного друку у зібранні музею є Євангеліє надруковане у друкарні Києво-Печерської лаври в 1697 р.