Визначною віхою в житті УРСР став ХХ з'їзд КПРС (1956 р.), який засудив тоталітарний режим та культ Й. Сталіна. Процесс лібералізації всіх сфер суспільного життя отримав назву «хрущовська відлига».
Водночас зі спробами змін у офіційній політиці щодо суспільно-політичного життя в Україні став розвиватися дисиденський Рух- Рух незгодних. Він виріс як протест протии антинародних дій партійно-державного режиму, недотримання ним конструкційних положень та очевидних порушень соціальної справедливості.
У 1960-1980 рр. Промисловість працювала не ритмічно, якість продукції булла низькою. Гонка озброєнь, мілітаризація підривала економіку, вела до диспропорції. Спроба М. Горбачова подолати економічну кризу без переходу до ринкових відносин із збереженням командних методів управління економікою зазнали краху і призвели до значного погіршення рівня життя населення.
Поступово в українському суспільстві визріло розуміння, що лише самостійна Українська держава може бути справжнім виразником інтересів українського народу.