В екскурсії висвітлюється становище на західноукраїнських землях впродовж 1919-1939 рр., які перебували в складі Польщі, Чехословаччини, Румунії. Основна частина України, яка в грудні 1922 р. увійшла до складу СРСР, перебувала під цілковитим контролем Кремля.
У вересні 1939 р., скориставшись пактом Молотова-Рібентропа (23 серпня 1939 р.), Радянський Союз анексував Західну Україну. Разом із відібраними у Румунії в 1940 р. Північною Буковиною і Південною Бессарабією вони увійшли до складу УРСР. Воз’єднання всіх українських земель у складі УРСР мали велике історичне значення. Впершее за кілька століть своєї історії українські землі опинились в межах єдиної держави.
22 червня 1941 р. Німеччина вторглася в Радянський Союз. Важливе місце в планах гітлерівського командування відводилось Україні. 22 липня 1942 р. вся територія України була повністю окупована.
Відповіддю України на жорстокий окупаційний режим стає масовий Рух опору партизанськими з'єднаннями та українською повстанською армією , яка протистояла одночасно німецькому та радянському тоталітарним режимам.
У 1943-1944 рр. Україна стала ареною запеклих боїв. За680 діб наступальних операцій чотирьох Українських фронтів вся територія УРСР та Закартатська Україна Були визволені від фашистської окупації.
Визнанням вкладу України у звільненні Європи булла її участь у заснуванні Організації Об'єднаних Націй.