Світ захоплюється тим, як українці чинять опір російському агресору. Нам непросто, але ми зберігаємо спокій і віримо в свою перемогу. Впевненості додає і наша історія. Так, у 1618 році козаки на чолі з гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним уславилися блискавичним походом на Московію (так до початку 18 століття називалася теперішня Росія). У червні того року 20 тисяч козаків із 17 гарматами вирушили на поміч польсько-литовській армії на чолі з королевичем Владиславом. Московські сили, що поставили у скрутне становище королевича, не змогли, проте, організувати належного спротиву Війську Запорозькому: Сагайдачний легко взяв низку міст у теперішніх Орловській, Рязанській та Московській областях Росії. А вже 6 жовтня козаки рушили Каширською дорогою до Москви.
Неподалік Донського монастиря (тепер це Донська площа Москви) гетьман вступив у бій з московським воєводою Василем Бутурліним, який ганебно впав з коня.
Завдяки козакам королевич Владислав не лише уникнув розгрому, а й підписав вигідне Деулінське перемир’я. За умовами цього документу польсько-литовській державі було повернуто Новгород-Сіверську та Смоленську землі. За століття до того їх захопила Московія, підступно скориставшись внутрішньополітичною кризою у Великому князівстві Литовському.
Чотириста років тому козаки довели свою здатність перемагати. Час про це згадати, роздивляючись портрети, речі та зброю переможців з колекції Національного музею історії України. Про інші звитяги наших предків над московитами читайте згодом.
📌 Ілюстрації:
1. Портрет Петра Сагайдачного. 19 століття. Полотно, олія
2. Срібний з позолотою хрест, який Петро Сагайдачний незадовго до своєї смерті в 1622 році передав до Братського монастиря на Подолі
3. Козацька шабля, орієнтовно 17–18 століття
4. Козацькі пістолі, орієнтовно 17–18 століття