Про культуру споживання вина, чаю та кави у XVIII ст. в Україні розповів 26 січня в Національному музеї історії України доктор історичних наук Максим Яременко, старший науковий співробітник НМІУ та професор кафедри історії НаУКМА.
Лектор розвінчав поширені стереотипні уявлення, що українці пили тільки сивуху. «На бурлескних картинках часто зображають козака з великою сулією, наповненою сивою рідиною. Насправді ж асортимент спиртного був доволі широкий – вишнівка, слив’янка, малинівка, лимонка, токайське вино, шампань, французька водка», - перелічив Максим Яременко. Інтерес у слухачів викликала розповідь про торгівельні винні шляхи, які вели з Криму через Запорізьку Січ далі на українські землі.
Насправді не лише спиртне і не тільки напої місцевого виробництва можна було побачити на святкових столах у козацькій Україні. Дослідник окремо зупинився на винній карті, а також «колективних» святкових практиках запивання кофеїнових напоїв у Гетьманщині. За словами Максима Яременка, козацька старшина частувалася чаєм не пізніше, ніж англійська знать. З початку XVIII ст. у побуті української аристократії вже присутня кава. «В ті часи кава була дешевшою від чаю. І це було характерне для всієї Європи. Кавові прибори теж поступалися в ціні перед чайними», - розповів історик.
Після лекції слухачі цікавилися асортиментом посуду, яким користувалися в Україні у XVIII ст., яку тару використовували для напоїв, а також особливостями сервірування святкових столів тієї доби.