Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

У фондовій групі «Метал» (бл. 4 тис. од. зб.) представлені вироби побутового і культового призначення з ХІІ ст. і до сьогодення; з них понад 2,5 тис. од. зб. є художніми виробами країн Європи та Сходу.

Колекція формувалась ще у Київському художньо-промисловому і науковому музеї за  активної участі директора музею М. Біляшівського та завідувача історичним і етнографічним відділами Д. Щербаківського. У 1951 р. була створена фондова група «Метал», комплектування якої відбувалося завдяки подарункам приватних осіб, музейним експедиціям, закупівлям через фондово-закупівельну комісію, передачі низки предметів з інших музеїв, правоохоронних і державних установ.

Одним із перших надходжень стали вироби гуцульських майстрів др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст., у 1906 р. передані Комісією зі створення Першої південноросійської кустарної виставки.

Найчисленнішою є колекція культових предметів, більшість яких походять з зібрання Всеукраїнського історичного музею ім. Т. Г. Шевченка. В сер. 1950-х рр. зібрання поповнилося предметами єврейського культу колишнього Одеського музею єврейської пролетарської культури ім. Менделе Мойхер-Сфоріма, переданими Одеським археологічним музеєм. Надходження 1990-х рр. з Чопської та Ужгородської митниць збагатили колекцію зразками поморського та гуслицького старообрядницького литва ХVІІІ–ХІХ ст. З зібрання Всеукораїнського історичного музею ім. Т. Г. Шевченка походить колекція дукачів, сережок, перснів, запонок ХVІІ–ХХ ст. та побутових предметів – замків і ключів ХVІ–ХІХ ст.

Зібраннями, сформованими у кін. 1940-х – на поч. 1950-х рр., є колекції сигнальних предметів; часовимірювальних та освітлювальних пристроїв, письмового приладдя, водонагрівальних приладів та столових приборів. У цей же час почалося формування колекції знарядь праці робітників важкої і легкої промисловості та зразків виробів підприємств України.

Колекція сигнальних предметів складається з церковних дзвонів (зокрема, дзвону із с. Рославичі Васильківського р-ну Київської обл., у 1649 р. відлитого коштом козаків), піддужних, настільних та сувенірних дзвоників.

Освітлювальні прилади (свічники, канделябри, лампи, люстри) представлені зразкми російського та західноєвропейського виробництва, зокрема чотирма свічниками в «руському» стилі з дорожнього набору для гри в карти, подарованого імператором Олександром ІІ засновнику заповідника Асканія-Нова, Фальц-Фейну. В 1995 р. зібрання НМІУ поповнилася високохудожніми зразками литва Західної Європи ХІХ – поч. ХХ ст.: гасовою лампою з фігурою Орфея, канделябром із папугою, парними канделябрами із постатями маврів та свічниками в стилі модерн.

До колекції часовимірювальних приладів входять інтер’єрні годинники західноєвропейського виробництва, серед яких вирізняється досконалим художнім литвом французький бронзовий камінний годинник перш. чв. ХІХ ст у стилі класицизму із фігурою лютняра, у 1992 р. переданий Чопською митницею.

Колекція письмового приладдя складається з меморіальних речей. Серед них – сигаретниця-чорнильниця сім’ї декабристів Муравйових-Апостолів; чорнильне приладдя історика В. Л. Модзалевського (1882–1920), чорнильниця українського громадського діяча Є. Чикаленка (1861–1927). Чорнильне приладдя професора, доктора педагогічних наук Г. Жураковського, подароване йому у 1910 р., є зразком художнього литва Каслінського і Кусинського чавуноплавильних заводів.

Окрасою зібрання є кована скриня-сейф др. пол. ХVІІ ст., що належала останньому гетьману України Кирилу Розумовському, який, за легендою, переслав її із подарунками та грошима своїй матері, Наталії Розумисі, із Санкт-Петербурга до с. Адамівка на Чернігівщині.

Колекція водонагрівальних приладів представлена самоварами, тульських заводів др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст., а також виготовленою у Варшаві кавоваркою на спиртівці.

Вироби варшавських фабрик Фраже, Плевкевича, Норбліна представлені зразками єврейських культових предметів, столового приладдя та освітлювальних приладів.

У зібранні також представлені вироби Середньої Азії, Ірану, Китаю та Кавказу, зокрема два узбецькі карбовані «чойдиші» – глечики для води та заварювання чаю ХІХ ст., китайська емалева ваза 1960-х рр., кавказькі вироби (кухлі, глечики, блюда) др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст., більшість яких в 1995 р. надійшли від центру «Український дім».

Розмаїті предмети колекції є цінним матеріалом для наукового вивчення історії декоративно-ужиткового мистецтва, матеріальної та духовної культури народів України, а також базою для створення музейних експозицій та виставок.

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь