У 2017 р. минає 150 років від дня народження одного із засновників та першого директора (1902–1923 рр.) Київського художньо-промислового та наукового музею (колекція якого згодом стала основою зібрання Національного музею історії України) Миколи Біляшівського, знаного українського археолога, етнографа, мистецтвознавця та подвижника української музейної справи.
Микола Біляшівський творив український музей у непростих умовах Російської імперії та в буремні роки Української революції. Вчений продовжував свою подвижницьку працю на музейній ниві й після захоплення України більшовиками.
На виставці “Будівничий українського музею” представлені унікальні документи та особисті речі вченого. Широко репрезентовані матеріали археологічних розкопок Біляшівського, зокрема на Княжій горі коло Канева. Окрасою виставки є твори українського образотворчого, сакрального, декоративно-ужиткового мистецтва та предмети етнографії, залучені до зібрання музею його першим директором, раритетні предмети нумізматики з перших надходжень до музею. Також можна буде побачити унікальні документальні пам’ятки та фотоматеріали, які висвітлюють громадсько-політичну та пам’яткоохоронну діяльність видатного вченого.
Окрім експонатів із фондів НМІУ, на виставці будуть представлені раритети з Національного художнього музею України, Шевченківського національного заповідника, НЦНК «Музей Івана Гончара», а також із приватних колекцій.