Англійський інженер Чарльз де Віньоль у середині ХІХ ст. будував ланцюговий міст через Дніпро (1848–1853). На його замовлення фотограф Джон Борн прибув до Києва і робив фотозвіт на всіх етапах спорудження мосту, починаючи з 1848 р. Фото мосту 1853 р. вважають найдавнішою світлиною Києва, а можливо, й усієї України. За щасливим збігом обставин, альбом київських фотографій Джона Борна залишився в Україні і зберігається у фондових сховищах Національного музею історії України.
Фотографія є відносно молодим видом мистецтва, що з’явився у 1839 р., коли паризький художник Луї Дагер апробував фотографічний процес – дагеротипію. Суть процесу полягає в отриманні на металевій пластині, вкритій шаром йодованого срібла, дзеркально оберненого зображення предмета. Але у такий спосіб не можна було розмножувати зображення і робити видові знімки. Утім у 1841 р. англієць Фокс Тальбот запатентував власний спосіб фотографування – калотипію – двоступеневий процес із хімічним проявленням. І вже наприкінці десятиліття цей метод витіснив дагеротипію. Фото Борна з видом частини Києва є одним із перших в Європі експериментів у видовій фотографії.
Джон Кук Борн (1814–1896) – англійський художник-гравер, вправний кресляр, майстер літографії. Спершу він прославився публікацією серії літографій з акварельних малюнків з видами Лондонсько-Бірмінгемської та Великої західної залізниць у Великій Британії, де він надзвичайно виразно зобразив інженерні конструкції. З часом зайнявся фотографуванням для кращого і швидшого способу виготовлення зображень.
Нині ми не уявляємо своє життя без функції фото у наших телефонах. Оригінал раритетної світлини з видом київського мосту, що експонується в межах виставки «Очима ближніх і дальніх сусідів: Україна в графіці XVII–XIX століть» (діє до 1 жовтня), дає змогу пригадати, з чого починалося звичне нам фотографування.