На виставці "Борці за Українську Державу" представлено бідон-сейф, переданий Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького". Понад пів століття тому повстанці ховали документи в землю з надією, що рано чи пізно, вже у незалежній Україні, вони розкриють факти про боротьбу УПА та ОУН у 1930–50-ті рр. Ці сподівання виправдалися: нині все більше архівів українського визвольного руху відкриваються українцям і світові.
Документи українського підпілля регулярно знаходять у землі, в металевих бідонах. За останні 20 років виявлено близько 30 подібних повстанських архівів, які пролежали у землі 60–70 років.
Повстанські архівісти зазвичай ретельно відбирали матеріали до архіву і дбайливо готували їх до тривалого зберігання: обгортали стосики документів у радянські газети та складали у герметичні молочні бідони. І головне – детально описували та перерахували закладені документи. Цікаво, що представники радянської влади знали про такий спосіб архівування, тому чітко обліковували в селах усі молочні бідони.
Які ж саме документи найчастіше знаходять у повстанських «бідонних» архівах? Це інструкції та вказівки керівників підпілля ОУН та УПА; детальні звіти про події, що відбувалися у 1940-ві – на початку 1950-х рр.; записи про репресії радянської влади щодо місцевих жителів, про діяльність підпілля; різноманітні пропагандистські матеріали (листівки, заклики, гасла, карикатури, підпільні газети, журнали, брошури); інформаційні матеріали, які поширювали не тільки на території сучасної України, а й за кордоном; світлини (інколи – фотоплівки), малюнки, схеми; списки відзначених за сумлінну службу повстанців та підпільників, списки полеглих членів ОУН та УПА, протоколи обставин загибелі провідників ОУН тощо. Іноді – навіть фінансові звіти, які розповідають про економіку підпілля та матеріали Служби безпеки ОУН або УПА зі списками прихильників і чекістських агентів та інформаторів (з детальними установочними даними і описом діяльності кожного, хто потрапляв у поле зору повстанців – як друзів, так і ворогів). Також у таких архівах знаходять унікальні часописи, листівки, бофони (повстанські гроші) та інші документи підпілля, раніше не відомі дослідникам.