Кожну першу суботу місяця у Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2) проходить «Дитячий день». 3 червня, з нагоди Дня захисту дітей, музейники підготували особливу програму під назвою «Історичний музей для дітей». Упродовж дня наймолодші відвідувачі музею, яким важко всидіти на місці, брали участь у різних майстер-класах, квестах, конкурсах, екскурсіях та іграх.
Дітей зустрічали та разом із ними проводили час співробітники музею в історичних костюмах. Завідувачка сектору НМІУ Оксана Тараненко поважно прогулювалася в образі давньоруської боярині та золотих прикрасах. Завідувачка сектору НМІУ Лілія Пушкар на один день стала трипільською жінкою, яка розповідала діткам про життя трипільців, а саме про те, що вони досить активно практикували магію. Менеджер із комунікацій Марія Кривенко зіграла роль привітної скіф’янки, запрошуючи відвідувачів до всяких активностей.
Найулюбленішим персонажем дітей і дорослих стала обмальована охрою первісна людина у шкірі тварин. Співробітник відділу рекламно-виставкової роботи Леонід Овчаренко настільки органічно влився в образ неандертальця, що здавалося, наче він справді пересився у наші дні машиною часу. Співробітник музею самі реконструювали всі костюми, відтворивши музейні експонати.
«Дитячий день» розпочався об 11:00 з читання на пагорбах біля музею. Олександра Савченко з книжкової крамниці Chulanforkids влаштувала читацький пікнік просто неба, на якому діток від трьох років ввела у чарівний світ природи за допомогою книги «Дуже голодна гусениця» Еріка Карла.
Тих, хто любить бігати та галасувати, екскурсовод Людмила Павленко запросила на квест «Дари богів», який розрахований на дітей віком від 7 до 9 років. Проте у квесті взяли участь і молодші дітки. Марку виповнилося всього 6 та він чи не найбільше у групі був обізнаний з історією України. Під час коротенької оглядової екскурсії у секторі Київської Русі Марк випереджав Людмилу Павленко своїми коментарями: «А я знаю, чому назвали Десятинну церкву. Князь Володимир віддав на її будівництво десяту частину своїх грошей», «Якщо люди у Київській Русі жили за огорожею, то на них нападали вороги», «Я читав про язичників. Вони мали багато богів, яким проносили дарунки». Марк пояснив, що з трьох років читає енциклопедію і дуже любить історію.
Квест «Дари богів» складався з двох частин – екскурсії у музеї та запитань-відповідей на Старокиївській горі. Діти бігали у пошуках завдань, рахуючи кроки між палацом княгині Ольги і Десятинною церквою. Біля капища язичників довелося доводити, хто справжній воїн – треба було вижати справжній крик воїна Київської Русі. Найскладнішим завданням виявився пошук каменю з написом про походження Київської Русі. Людмила Павленко не тільки розповідала дітям історію Київської Русі, а й розвивала у них командний дух. Діти спершу відволікалися на свободу дій, бігаючи по музейній території, та вже через кілька хвилин вони навчилися узгоджувати дії, в якому напрямку потрібно рухатися. Наприкінці квесту наймолодші відвідувачі зрозуміли, що найбільший скарб – це дружба, за що на одній із точок квесту знайшли горщик із солодощами. Правда, під час квесту до групи доєдналися дітки і не всім вистачило солодких подаруночків. Та музейники миттєво знайшли вихід: «Тут живуть привиди, які заважають гарним діткам. Попросимо богів, щоб допомогли нам і ми в музеї знайшли сюрпризи для тих, кому не вистачило».
Співробітники Історичного музею запропонували дітям спробувати попрацювати, як це робили пращурі українців – викарбувати монети за допомогою молотка, виліпити свищик із глини, сплести полотно. Зважаючи на те, що у різні часи люди займалися магією, яка не завжди була спрямована на добро, діти сплели оберіг – синьо-жовті браслети виживання.
На території України у давні часи люди не тільки працювали, а й грали в настільні ігри. За словами старшого наукового співробітника відділу найдавнішої історії України Володимира Колибенка, під час археологічних розкопок були знайдені дощечки і фігурки, які чимось схожі на сучасні шахи. Співробітники НМІУ відтворили стародавню гру «Хнефатафл», завдяки якій розвивають уважність у відвідувачів.
Під час конкурсу малюнків на асфальті перед музеєм «Моя країна – моя історія» діти зобразили те, що їх найбільше вразило з побаченого у НМІУ. Так як всі діти – молодці, тож кожен учасник конкурсу отримав морозиво від партнера Історичного музею.
Після різних активностей батьки семирічної Марії підійшли до співробітників НМІУ і поцікавилися, чи можна частково повторити програму «Історичний музей для дітей» на день народження їхньої малечі. Музейники розповіли про «День народження в музеї». Батьків запевнили, що можна обрати програму на колір і смак: хто любить музику, влаштувати інтерактивну екскурсію про музичні інструменти від давніх часів до сьогодення, хто зброю – розповісти і показати різні види зброї. А ще запросили у першу суботу місяця приходити всією родиною на «Дитячий день». Малечі пропонують взяти участь в інтеративних екскурсіях та квестах: «Таємниця града Кия», «В пошуках скарбу», «Козацькими стежинами», «Таємниця дружинного скарбу», «Дари богів», «Від малюнка до книжки» та «Код героїв». У той час, коли діти зайняті розвагами та екскурсіями, батьки зможуть провести час у відпочинковій зоні музею чи на концерті барокової музики, які час від часу проходять у НМІУ. А ще під час дитячих днів у музеї входить в обіг власна валюта – «музейчики». Маленькі відвідувачі зароблять її, демонструючи свої знання з історії України після огляду експозиції, вирішуючи різноманітні ребуси, головоломки та розгадуючи загадки.За «музейчики» діти можуть «придбати» у музейній крамниці сувеніри, іграшки, кольорові олівці чи блокноти.
На заняття слід записуватися заздалегідь, зателефонувавши у музей за номером +38 044 278 48 64. НМІУ працює без вихідних, окрім останньої п’ятниці місяця. У літній період — у будні з 9.30 до 18.00, у п’ятницю та вихідні — з 10.30 до 19.00.