Державний прапор – невід’ємний атрибут кожної країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій.
Дата свята була обрана в пам’ять про події 1991 року, коли група народних депутатів внесла до сесійної зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор. Уже 4 вересня його урочисто підняли над будівлею парламенту. Постанова про дозвіл «у протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор» була підписана 18 вересня 1991 року, постанова ВР України від 28 січня 1992 року надала йому статусу «Державний». Остаточно Прапор Держави Україна затверджено статтею 20 Конституції України у 1996 році.
На загальнодержавному рівні свято встановлено указом Президента України Леоніда Кучми № 987/2004 «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року з метою вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України. У 2009 році Президент України Віктор Ющенко започаткував щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.
До Дня Державного прапора та Дня Незалежності в Національному музеї історії України відкрилася виставка «Прапори та символи Української звитяги». Серед знамен різних періодів історії України в експозицї є кілька таких, які більшість відвідувачів зможуть побачити вперше. На виставці представлені такі реліквії як ІV-й Універсал від 22 січня 1918 року, яким було проголошено незалежність УНР, символи влади часів козацтва, печатка українського уряду в екзилі, передана останнім президентом УНР Миколою Плав'юком, та Акт проголошення незалежності 1991 року.
На світлині з експозиції НМІУ підняття Національного прапора України на Киїівською міською радою народних депутатів. Київ, 24 липня, 1990 року