Фондова група «Кераміка» (3 950 од. зб.), сформована в 1948 р., складається з колекцій народної кераміки, художнього скла, виробів з фаянсу та порцеляни. Основу фонду становлять вироби Імператорської Києво-Межигірської фаянсової фабрики та народної кераміки із зібрань Київського музею старожитностей та мистецтв, а також Кабінету антропології та етнології ім. Хв. Вовка, колекція якого надійшла до музею у 1930-х рр.
Колекція заснованої в 1798 р. Імператорської Києво-Межигірської фаянсової фабрики представлена зразками продукції майже всіх періодів діяльності підприємства, ілюструє особливості художніх стилів і асортимент виробів.
Зібрання народної кераміки репрезентує вироби XVII–XX ст. найбільших центрів керамічного виробництва Полтавщини (Опішня, Хомутець, Миргород), Київщини (Дибинці, Васильків), Поділля (Бар, Смотрич, Бубнівка) та Гуцульщини (Косів, Пістинь). До фонду входять і авторські роботи відомих керамістів Бару – П. Самолович, Косова – П. Цвілик, М. Дворська, А. Джуранюк, Ф. Федюк, О. Будзь, В. Швець, В. Стрипко, Опішні – І. Білик, А. Пошивайло, Києва – О. Железняк, Г. Севрук, Василькова – С. Денисенко.
Цінною та різноманітною є колекція порцеляни та фаянсу українських, заводів, зокрема вироби Волокитинської порцелянової фабрики (1829–1861) – предмети чайного сервізу на одну персону «Егоїст» (1840-і рр.) з поліхромним розписом на тему військових походів Наполеона та фрагмент «Розп’яття» з порцелянового іконостаса, у 1850-х рр. встановленого у церкві с. Волокитине і переданого до музейного зібрання у 1955 р.
У групі також представлені вироби Баранівського, Коростенського, Київського, Довбиського, Будянського порцелянових заводів, роботи сучасних майстрів Ж. Діндо, Г. Маковської, М. Першиної, В Щербини, О. Жникруп, Р. Вакули, О. Ярош, Г. Коломбицької, В. Трегубової.
Окрасою фондової групи є зразки західноєвропейської та російської порцеляни ХVІІІ ст. – бісквітна пластика Хрістіана Готфріда Юхтцера (Мейсен), предмети з виготовлених на порцеляновому заводі Ф. Гарднера (с. Вербілки) сервізів ордена Св. Олександра Невського (1780-і) та ордена Св. Володимира (1782–1784).
У фонді зберігаються скляні вироби ХVІ–ХХІ ст., зокрема прикрашені розписом, ліпленням, гравіюванням зразки гутного скла Київщини, Полтавщини, Чернігівщини – штофи, чарки, вази, баклаги, зооморфний посуд для напоїв. Західноєвропейські вироби ХІХ–ХХ ст. це – набори для десерту, напоїв, декоративні предмети.
Впродовж останніх 20 років фондова група поповнюється за рахунок закупівель у приватних осіб та передач правоохоронних органів. Це – бісквітна скульптура Києво-Межигірської фаянсової фабрики «Інвалід» (1853), посудина для охолодження напоїв зі столового сервізу графа О. Безбородька (кін. XVIII ст., завод Ф. Гарднера), скульптурна пластика ХХ ст., набір для лафіту французького виготовлення.