Василь Липківський – Український православний митрополит Києва та України. 1921–1927 роки. Автор – Людмила Гриценко (Мельбурн, Австралія). 1988 рік. МІСТ
Із 14 до 30 жовтня 1921 року в Києві в Софійському соборі тривав Всеукраїнський православний церковний Собор. Його результатом стало організаційне оформлення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
Скликання Собору підготувала Всеукраїнська православна церковна рада. Участь у події взяли 432 особи із семи губерній України. Найчисленнішими були делегації від українських громад Києва (142 особи), Київщини (169 осіб), Чернігівщини (40 осіб), Полтавщини (39 осіб). Серед делегатів були активні прихильники створення УАПЦ: українські священники, вчителі, селяни, робітники, урядовці, професори, юристи, студенти, письменники та представники інших професій.
Окрім створення Української автокефальної православної церкви, на Соборі також оголосили недійсною Грамоту Вселенського патріарха Діонісія від 1686 року про підпорядкування Київської митрополії московському патріархату російської православної церкви. Собор прийняв «Канони Української православної церкви», головні положення яких наголошували на автокефалії як одній із принципових засад організації Православної церкви та на виборних засадах у організації церковного життя.
Значну увагу в ухвалах Собору приділили демократизації церковного життя. Всевладдя вищих ієрархів у організації Церкви було обмежено засадами соборноправності. Висвята єпископів учасниками Собору без участі єпископів (учасники заходу посилалися при цьому на давні традиції Александрійського патріархату) означала рішучий розрив з організаційними засадами РПЦ та інших православних церков. Це стало підставою для різкої критики на адресу Собору прихильників православної канонічності у формуванні єпископату.
Велике значення учасники Собору приділили відродженню українських церковних традицій. Принциповим рішенням стало запровадження української мови в богослужінні, українського церковного співу та української православної обрядовості.
21 жовтня 1921 року Собор обрав, а 23 жовтня хіротонізував (тобто висвятив) руками всіх присутніх пресвітерів на першого єпископа УАПЦ та митрополита Київського й усієї України протоієрея Василя Липківського, а його заступником обрав архієпископа Нестора Шараївського.
У фондах Національного музею історії України (МІСТ) зберігаються предмети, пов’язані з життям митрополита Василя Липківського, зокрема, фотографії.
У часи масових політичних репресій у радянському союзі каральні органи припинили діяльність УАПЦ. У 1930-х роках Церкву розгромили, чимало її священиків і вірян заарештували та знищили. Лише зі здобуттям незалежності України 1991 року УАПЦ відродилася. Після того, як 2019 року Православна церква України отримала томос від Константинопольського патріархату, священики й віряни УАПЦ увійшли до єдиної помісної православної церкви в сучасній Україні. Це єднання дуже важливе в умовах російської агресії проти України.
Буклет «Митрополит Василь Липківський». Обкладинка. МІСТ
Буклет «Митрополит Василь Липківський». Вірш «Пам’яті митрополита Василя Липківського». МІСТ
Буклет «Митрополит Василь Липківський». Інформація про митрополита Василя Липківського. МІСТ
Конверт з поштовою маркою «Василь Липківський. Митрополит Української автокефальної православної церкви». 1967 рік. МІСТ
Книга «Матеріали до історії УАПЦ». Чикаго, 1975 рік. МІСТ
Книга «Діяння Першого Всеукраїнського Православного Собору у м. Києві 14–30 жовтня 1921 р.». Новий Ульм, 1965 рік. МІСТ
Книга «Православна христова церква українського народу». Нью-Йорк, 1974 рік. МІСТ
Фото митрополита УАПЦ Василя Липківського (із книги «Матеріали до історії УАПЦ», Чикаго, 1975 рік. МІСТ
Групове фото учасників Першого Всеукраїнського Православного Собору в Києві 14–30 жовтня 1921 року. МІСТ
Фото митрополита УАПЦ Василя Липківського. МІСТ
Підготував Олександр Іщук, провідний науковий співробітник Національного музею історії України