Анатолій Авдієвський. Фото 2016 року
Анатолій Авдієвський – український хоровий диригент, композитор, Герой України. Він народився 16 серпня 1933 року в селі Федвар (нині – Підлісне) Кіровоградської області. У 1940–1948 роках навчався у середній школі селища Цебрикового Одеської області, де проживала його родина. У 1951–1958 роках був студентом Одеської державної консерваторії імені Антоніни Нежданової, а також працював учителем музики і співу. У 1958–1966 роках – засновник, художній керівник і головний диригент Поліського ансамблю пісні й танцю «Льонок» (місто Житомир), головний диригент Черкаського українського народного хору.
Обкладинка грамплатівки Українського народного хору імені Григорія Верьовки, випущеної фірмою «Мелодія» (СРСР). Художній керівник – Анатолій Авдієвський. 1974 рік. МІСТ
Мабуть, найважливіша подія в житті Анатолія Авдієвського трапилася 1966 року, коли він став директором, художнім керівником і головним диригентом заслуженого академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки. Хор постійно концертував як в Україні, так і за кордоном, регулярно гастролював, виступав на важливих фестивалях та урядових заходах. Завдяки багаторічній активній концертній діяльності хор і його керівник отримали широке визнання як в Україні, так і в світі.
Вінок до національного жіночого концертного костюма з автографами артистів хору в 1970-х роках. МІСТ
7 березня 2016 року Анатолій Авдієвський відсвяткував 50-річний ювілей на посаді головного диригента та художнього керівника Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки.
Діяч культури помер 24 березня 2016 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.
За свою багаторічну творчу діяльність Анатолій Авдієвський був удостоєний багатьох державних нагород. Серед них і звання Героя України з врученням ордена Держави (16 серпня 2003 року) – за самовіддане служіння Україні на ниві відродження національної культури, збереження і розвиток народної пісенної спадщини, багатогранну творчу діяльність.
У колекції Національного музею історії України (МІСТ) зберігаються деякі цікаві експонати з історії хору імені Григорія Верьовки, зокрема, вінок до національного жіночого концертного костюма з автографами артистів хору в 1970-х роках та грамплатівки із записами хору 1970-х років.
Підготував Олександр Іщук, провідний науковий співробітник Національного музею історії України