Агітація напередодні виборів. Сергій Супинській, Agence France-Presse
1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому народ України підтримав Акт проголошення незалежності України. Люди проголосували за утвердження нашої держави як суверенної та демократичної країни.
Чоловік агітує за кандидата в президенти України Левка Лук’яненка в центрі Києва 30 листопада 1991 року. Лю Хен Шин (Liu Heung Shing), Associated Press
Наступного дня періодичні видання містили таке повідомлення: «Історичний вибір зроблено: більше 90 відсотків громадян, що взяли участь у Всеукраїнському референдумі, підтримали Акт незалежності України. Віднині Україна – Незалежна повноправна держава. Народ взяв долю у власні руки. Салют, Державо! Прощай, Союз!».
80-річна киянка голосує на дому. Єфрем Лукацький, Associated Press
На Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року народне волевиявлення підтвердило проголошену в серпні незалежність. Паралельне голосування на перших самостійно проведених виборах визначило першого президента незалежної української держави – Леоніда Кравчука.
Для проведення голосування по всій Україні створили 34 093 дільниць. До списків громадян, які мали право голосувати, внесли 37 885 555 осіб. Виборчі дільниці відкрилися першого грудня о сьомій ранку. Вже через чотири години у голосуванні взяли участь більше половини тих, хто мав право голосу, а на його завершення ця цифра склала понад 84 відсотки. Пізніше перший президент України Леонід Кравчук, згадуючи події грудня 1991-го, наголошував, що без всеукраїнського референдуму не було б і Біловезької угоди. А відтак – не було б і розпаду радянської імперії.
Результати референдуму стали ключовими у питанні визнання України іншими державами. Наступного дня після його проведення першими державами, які визнали самостійність України, стали Польща та Канада, 4 грудня це зробила Угорщина. До кінця грудня такий список складався з 74 країн.
В колекції Національного музею історії України зберігається бюлетень для голосування на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.
Підготував Антон Богдалов, завідувач відділу історії незалежної України Національного музею історії України