8–10 вересня 1989 року в Києві відбувся І-й (Установчий) зʼїзд «Народного Руху України за перебудову». Ця громадсько-політична організація перебувала в непримиренній опозиції до КПРС та виступала за повну незалежність України.
Головою організації став поет і громадський діяч Іван Драч. До лав Руху увійшли відомі радянські дисиденти Вʼячеслав Чорновіл, Левко Лукʼяненко та інші. На установчому зʼїзді створили виконавчий орган організації – Секретаріат Руху, який очолив Михайло Горинь. В оздобленні залу Київської політехніки, де відбувався з’їзд, використали синьо-жовтий прапор і тризуб. У колекції Національного музею історії України зберігається ескіз оформлення сцени, створений Ларисою Скорик до цієї події.
НРУ як громадсько-партійну організацію зареєстрували 1990 року. В цей час за ініціативи Руху провели низку масових заходів. Найвідомішою стала акція 21 січня, яка отримала назву Ланцюг єдності. На честь річниці Дня злуки УНР і ЗУНР люди створили «живий ланцюг» від Івано-Франківська до Києва. Рухівці також сміливо підіймали синьо-жовті прапори на держустановах. На початку 1990-х років у лавах Руху перебувало понад 5 млн осіб. Саме тому ця організація мала вирішальний вплив на становлення суверенної України та прийняття незалежності держави.