Ель-леген – таз для умивання. 19 століття. Крим. Колекція Національного музею історії України
9 серпня відзначають Міжнародний день корінних народів світу. Дату запровадила Генеральна асамблея ООН у 1994 році. У цей день пропонуємо ближче познайомитися з побутом і традиціями корінного народу України – кримських татар.
Про гостинність кримських татар нагадує майстерний ель-леген 19 століття з колекції Національного музею історії України. Це таз для умивання, який кримські татари використовували для гігієни та ритуального омовіння. Він виготовлений з міді та має ажурну кришку, на яку зазвичай ставили кумган – спеціальний глек з водою.
Подібний набір посуду, який виготовляли майстри-мідники (бакирджи) був у більшості кримськотатарських осель. Оскільки вода в Криму має особливо важливе значення, а також під впливом мусульманської культури, омовіння мало не лише практичне, але й символічне значення для ритуального очищення.
Мідник у майстерні. Фото з експедиції Усеїна Боданінського. Бахчисарай, 1920-ті роки
Завдяки цьому ель-леген і кумган були ще й атрибутами кримськотатарської гостинності, яка включала низку традицій вшанування візитера. Зокрема, після того, як подорожуючого або гостя запрошували до кримськотатарської оселі, його проводили до найошатнішої кімнати, прикрашеної посудом, вишивкою, килимами й іншими предметами, якими пишався господар. Гостю пропонували умитися після дороги, стелили на коліна рушник та виносили таз ель-леген. Злити воду на руки доручалось молодшим дітям господаря, а якщо хотіли виявити велику шану до гостя, це робив і сам хазяїн будинку. Після цього обряду візитеру пропонували каву, їжу, солодощі й інші частування, адже гостини кримськотатарська родина сприймала як прояв удачі.
Підготував Олексій Савченко, старший науковий співробітник Національного музею історії України