Батальйон створили 3 травня 2014 року після російського вторгнення на територію України (лютий 2014-го), з початком війни на сході України 12 квітня.
Спочатку формування діяло як 24-й батальйон територіальної оборони Луганської області і підпорядковувалося Міністерству оборони України, захищаючи територіальну цілісність країни.
Батальйон назвали на честь річки Айдар, яка протікає у частині Луганської області. Саме на берегах цієї річки відбувся перший бій збройного формування.
Батальйон складається з добровольців з різних областей України. Після подій Революції Гідності до його складу увійшло чимало активістів Самооборони Майдану.
Під час російсько-української війни в 2014 році батальйон зарекомендував себе у боях за північні та центральні райони Луганщини. Бійці «Айдару» брали участь у звільненні низки населених пунктів, захоплених проросійськими бойовиками. Завдяки айдарівцям було звільнено місто Щастя поблизу Луганська (червень 2014-го), свій героїзм вони продемонстрували в боях за Луганський аеропорт, за селища Металіст та Хрящувате тощо.
У вересні 2014 року 24-й батальйон територіальної оборони «Айдар» переформатували на 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар» Сухопутних військ Збройних сил України (ЗСУ).
Не одна сотня бійців «Айдару» удостоєна державних нагород, на честь полеглих воїнів названі вулиці в багатьох містах України. Перший девіз батальйону: «Ми прийшли перемогти і розійтися по домівках». Згодом на нашивках з’явилося нове гасло: «З нами Бог».
Формування входить до складу 53-ї окремої механізованої бригади імені князя Володимира Мономаха, яка підпорядкована Оперативному командуванню «Схід».
З початком широкомасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року бійці допомагають визволяти територію країни від російських окупантів.
В колекції Національного музею історії України зберігається нарукавний шеврон бійця підрозділу батальйону «Айдар» (аеророзвідка) та учасника бойових дій Олександра Дерев’янка. На шевроні зображено символ «Айдару» – сову з розправленими крилами.
Дякуємо захисникам за їх мужність та відвагу!
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця Національного музею історії України