Тривають дискусії щодо дати початку операції російських силовиків із захоплення Кримського півострова. На нагородах, якими російське керівництво відзначало учасників окупації Криму, вказано саме цю дату.
У 20-х числах лютого розпочалися проросійські мітинги на території півострова. Водночас на півострів прибували диверсанти російських спецслужб, які в ніч на 27 лютого захопили будівлю кримського парламенту. Перший етап російської агресії завершився у березні 2014 року, коли окупанти взяли під контроль півострів. Згодом російські диверсанти розпочали дестабілізувати ситуацію у південних і східних регіонах України. В містах відбулося захоплення урядових будівель, а також складів зі зброєю. Завдяки героїчним діям українських військових та добровольців просування ворога вдалося зупинити, а частину захоплених міст та сіл – звільнити. Війна проти окупантів, що розпочалася 2014 року, триває і нині.
За часи незалежності між Україною та Російською Федерацією було підписано десятки міждержавних угод. Серед них: Будапештський меморандум 1994 року, в якому РФ виступала гарантом територіальної цілісності та безпеки України; Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Україною та Російською Федерацією від 31 травня 1997 року, що закріплював партнерство та визнавав непорушність кордонів; Договір між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон, підписаний 28 січня 2003 році та чинний від 23 квітня 2004-го, який чітко визначав кордони між двома державами. Події, які розгорнулися 2014 року, довели, що жодні угоди, підписані з Росією, не гарантують дотримання нею зобовʼязань. За час агресії загинуло понад 13 тис. українців. Загроза подальшої ескалації військових дій та розширення території російської агресії існує до цього часу.
В експозиції Національного музею історії України представлена прикордонна табличка «Внимание государственная граница Украины проход запрещен!» з російсько-українського кордону у Старобільському районі Луганської області, пошкоджена обстрілами російських окупантів.
Підготував Олександр Лукʼянов, старший науковий співробітник