28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про Державний прапор України». В документі проголошувалося: «Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».
Синьо-жовті кольори на прапорах здавна використовувалися на українських землях. На корогвах Руського королівства в 14 ст. зображали золотого лева на синьому тлі. На козацьких стягах 17–18 ст. також трапляється поєднання цих кольорів. Історія створення сучасної версії українського прапора сягає 19 ст., коли на засіданні Руської Ради у Львові прийняли рішення про використання синьо-жовтої символіки як національної. Під час подій Української революції 1917–1921 років стяг із цими кольорами було обрано як офіційний прапор УНР та Української Держави. Після втрати державності використовувати національну символіку продовжив український визвольний рух та українці в діаспорі. В СРСР використання синьо-жовтої символіки було небезпечним. У архівах КДБ зберігаються задокументовані випадки встановлення «націоналістичних» та «буржуазних» прапорів на будівлях у різних містах України. За такі прояви національної свідомості в радянській тоталітарній державі людей увʼязнювали на роки.
Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х за національно-патріотичного піднесення символіку синьо-жовтих кольорів використовували на перших мітингах і виступах українських демократичних сил. У 1990 році національні прапори знову замайоріли на офіційних будівлях. Вперше це відбулося в м. Стрий Львівської області 14 березня 1990 року. А 24 липня 1990 через 70 років національний прапор офіційно підняли в Києві.
В зібранні Національного музею історії України зберігається унікальний прапорець України, що побував на навколоземній орбіті під час місії Space Shuttle Discovery STS-103 з 19 по 27 грудня 1999 року. В США існує традиція під час деяких космічних місій брати сувенірні прапорці різних держав (10*15см) на орбіту як корисний вантаж. Зазвичай таким чином вшановуються ті держави, які долучаються до космічних місій та мають спільні проєкти з NASA. Означені сувеніри можуть бути презентовані вищому керівництву держав та дипломатичним представникам під час важливих міжнародних зустрічей. Відомо про кілька таких сувенірів із українською символікою, які побували в космосі. Прапорець, що зберігається в музеї, подарували українським дипломатам під час їхнього візиту до Космічного центру імені Ліндона Джонсона у Г’юстоні в листопаді 2000 року.
Підготував Олександр Лук’янов, старший науковий співробітник