Цього дня виповнюється 140 років із дня народження Івана Івановича Огієнка (Митрополита Іларіона) (1882–1972) – вченого, політика, громадського та релігійного діяча.
Організаторські та реформаторські здібності Івана Огієнка особливо проявилися у роки Української революції. У 1917–1918 рр. він відіграв значну роль в українізації вищих навчальних закладів і шкільництва: влітку 1918 року виступив засновником і став першим ректором Кам’янець-Подільського українського державного університету (відкрито 22 жовтня 1918); у 1919–1920 рр. був міністром освіти Української Народної Республіки (УНР) в урядах В. Чеховського та С. Остапенка, міністром віросповідань в урядах І. Мазепи та В. Прокоповича.
Активною була державницька та наукова робота Івана Огієнка і в еміграції. Він сформулював для себе постулат, що став своєрідним гаслом усієї його діяльності: «Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може й перевищувати народ, що політично підбив його. З історії маємо не мало прикладів, коли фізично сильніший народ підбивав собі народ із більшою духовою культурою, але довго володіти ним не міг: духова культура завжди перемагає».
Подальша праця Івана Огієнка пов’язана з науково-просвітницькою діяльністю. Зокрема, у таборі інтернованих вояків Армії УНР у Польщі він організував Українську гімназію, Український народний університет, пресове бюро, відділення Українського Червоного Хреста й видавництво «Українська Автокефальна Церква», що, серед іншого, друкувало й праці Огієнка. Однією з них стала брошура, що нині зберігається в зібранні Національного музею історії України – «Підвалини Української православної церкви», де виведено концепцію Українського православ’я як унікального явища духовного життя народу, а також визначено роль церкви в розвитку української культури, національної свідомості та державотворчих процесах.
Загалом Огієнку належить понад 1000 праць із різних галузей знань, серед яких: «Історія української культури», «Українська церква», «Історія української літературної мови», «Дохристиянські вірування українського народу» та багато інших.
Підготувала Альона Якубець, завідувачка відділу новітньої історії