Цього дня минає тридцять років від початку роботи Першого з’їзду офіцерів, на якому було затверджено Постанову про створення «Спілки офіцерів України» (СОУ). Установчий з’їзд організації відбувся у приміщенні київського Будинку вчителя за участю понад трьохсота делегатів та запрошених гостей. Учасники перших зборів визначили основну мету СОУ – створення та розбудова Збройних сил України.
Засновниками та першими членами організації були кадрові військові, політики та громадські активісти. Серед ініціаторів проведення Першого з’їзду – автор Проєктів Законів «Про Збройні Сили України» та «Про оборону України», полковник Віталій Лазоркін; заступник голови Ради колегій Народного руху Володимир Мулява; народний депутат України Олександр Ємець. Першим Головою офіцерського об’єднання обрали Вілена Мартиросяна.
Об’єднавши військових патріотів навколо національної ідеї, учасники Спілки протягом серпня 1991 року активно підтримували дії демократичних сил в Україні, засудили спробу державного перевороту, підготовленого самопроголошеним ДКНС (Державним комітетом з надзвичайного стану). Керівництво та члени організації, критикуючи дії заколотників, зверталися до військовослужбовців із закликом не порушувати військову присягу та не переступати межі законів.
Після прийняття Акта проголошення незалежності України, учасники організації долучилися до розбудови національних Збройних сил: брали активну участь у створенні Міністерства оборони, розробляли нормативно-правову базу з питань національної безпеки та оборони, займалися організаційними питаннями щодо приведення до присяги військовослужбовців.
У зібранні Національного музею історії України зберігається орден полковника Владлена Городецького – «Хрест з мечами», виготовлений до 5-ї річниці від дня заснування Спілки офіцерів України.
Підготував Антон Богдалов, завідувач відділу історії незалежної України