Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

Ц Цього дня

Previous Next

День народження архітектора Городецького

4 червня 1863 року в селі Шолудьках на Вінниччині народився відомий київський архітектор Лешек Дезидерій Владислав Городецький. До 16 років він здобував освіту вдома, а в 1879 році разом з матір’ю переїхав до Одеси, де продовжив навчання у реальному училищі при лютеранській церкві Святого Павла. Після закінчення реального училища Владислав Городецький подав документи до Академії мистецтв у Петербурзі, куди і був прийнятий, приємно вразивши приймальну комісію своїми малюнками.

У 1891 році, отримавши академічний диплом, Владислав Городецький переїхав до Києва, де прожив 30 років, збудувавши багато архітектурних пам’яток, які й досі залишаються візитівками міста. Серед них: будинок першого міського музею, «Будинок з химерами» та караїмська кенаса.

Владислав Городецький був третім архітектором, який працював над створенням будівлі музею, продовживши реалізацію проекту московського архітектора Петра Бойцова, який першим виграв конкурс, але згодом посварився із замовниками. У своїх кресленнях Владислав Городецький писав: «Проектував архітектор Городецький за ескізом архітектора Бойцова». Будівлю було виконано в давньогрецькому стилі з пишним фасадом. Над входом до музею трикутний фронтон заповнюють скульптури, що символізують «Торжество мистецтва», а на даху розміщено скульптурну композицію, де бог мистецтв Аполлон покладає руки на статуї, що символізують живопис та скульптуру. Будівництво тривало від 1897 до 1901 року, але не було закінчене у зв’язку з нестачею коштів, виділених Товариством любителів старожитностей. Остаточно його завершили лише наприкінці 1970-х років.

564564.jpg

Майже одночасно з будівництвом будинку музею Владислав Городецький почав працювати над проектом будівлі на вулиці Ярославів Вал, 7 — караїмської кенаси. Окрасою фасаду є ліпнина у вигляді орнаментів, яка надає будівлі особливої пишності. На вікнах встановлені кольорові вітражі. Особливою красою вирізняється молитовна зала, виконана в мавританському стилі і розділена аркою; стіни зали оздоблені витонченою ліпниною у формі арабесок. Біля парадних дверей розміщені сходи з металевим ажурним декором, що ведуть на балкон.

9846516.jpg

Від 1902 до 1904 року Владислав Городецький побудував для себе будинок своєї мрії, відомий під назвою «Дім з химерами». Є легенда, що будинок був збудований на спір. Адже за такий короткий час він був зведений і прикрашений, ще й у дуже незручному місці — на пагорбі, через що має не однакову кількість поверхів: з боку фасаду — 3, з протилежного — 6. Будівля була зведена з використанням бетонних паль, що в той час було новим інженерним і технологічним рішенням. На даху і стінах — виконані у формі круглої скульптури дивовижні істоти: русалки, морські чудовиська, риби, жаби та інші істоти серед водяних квітів і рибальських сіток, через це будинок і отримав відповідну назву. Всі вони виготовлені з бетону. Проект будинку був розроблений Владиславом Городецьким у власній архітектурній майстерні.

У зібранні Національного музею історії України знаходяться поштові картки із зображенням «Дому з химерами» та караїмської кенаси, а також фото художньо-промислового і наукового музею.

   

   

Підготувала Олена Кохан, наукова співробітниця Національного музею історії України

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь