Цьогоріч день головного міста нашої країни – Києва святкуємо 30 травня. У фондовому зібранні Національного музею історії України зберігається оригінальний за технікою виконання набір для міцних напоїв, який має назву «Київ». Набір був виготовлений у 1966 році на Київському заводі художнього скла. Його автор – народний художник України, головний художник заводу Іван Васильович Зарицький (1929–2009).
Іван Зарицький народився у місті Глобиному на Полтавщині. 1948 року закінчив Київське державне училище прикладного та декоративного мистецтва, у 1954 році – Львівський інститут того самого спрямування. У 1958 році почав працювати на Київському заводі художнього скла на посаді головного художника. 1974 року митцеві присвоєно звання заслуженого художника України, а 1983 – народного.
Іван Зарицький є автором високохудожніх виробів зі скла і кришталю. Його роботи демонструють досконале знання технологічних, художніх особливостей гутної обробки скла та різноманітні прийоми алмазного і матового гранування. Він розписував блюда, вази, сервізи, виготовляв декоративні композиції, скульптури та зразки для серійного виробництва. Працював у галузях монументально-декоративного мистецтва, портретного живопису. Іван Зарицький брав участь у розписі приміщень Верховної Ради України та Київського вокзалу у Москві. Його вироби зберігаються у багатьох музейних зібраннях України та за кордоном. Значну кількість робіт художник створив за мотивами творів Тараса Шевченка: декоративні тарелі «Кобзар», «Катерина» (1964), декоративну композицію «Сон» (1974) та інші.
Важливе місце в тематиці його виробів займало місто Київ. Набір для міцних напоїв «Київ» виконаний у техніці травлення та золочення. Віртуозно експериментуючи з властивостями скляної маси, митець творчо переробив форму і декор посуду. Застосовуючи техніки холодної обробки скла – глибокого травлення плавиковою кислотою, вкриттям позолотою та гравіюванням, художник майстерно на склі зімітував техніки декорування на металі (золочення та карбування). Набір складається з графина та п’яти чарок. Графин оздоблений зображенням пам’ятника Богдану Хмельницькому у Києві. 1967 року набір вперше був представлений на Республіканській виставці народного та декоративного мистецтва у Києві. Також його експонували на міжнародних виставках у Чехословаччині та Австралії. Набір художник виконав у одному екземплярі. Його зберігали в музеї заводу. У 2003 р. разом із колекцією виробів художнього скла його передали до Національного музею історії України.
Підготували Ольга Іванова, завідувачка відділу екскурсійного обслуговування,
Олена Іванова, завідувачка відділу тимчасових експозицій