26 травня Грузія відзначає головне державне свято – День Незалежності. Саме цього дня у 1918 році демократична влада на чолі з Ное Жорданія проголосила незалежність Грузинської Демократичної Республіки.
Незалежна Грузія впродовж майже трьох років свого існування була визнана понад 20 країнами світу, серед яких була і Українська Держава. Консульське представництво України у Грузії запрацювало у липні 1918 року, а у вересні того ж року у Києві відкрили дипломатичне представництво Грузинської Республіки.
Діяльність незалежної грузинської влади у країні тривала до березня 1921 року. Після окупації території Грузії більшовицькими військами, демократичний грузинський уряд продовжив свою діяльність в екзилі.
Від моменту відновлення незалежності, між Грузією та Україною були встановлені дружні відносини, які на дипломатичному рівні регулюються низкою договорів про співпрацю у різних сферах.
Після початку військових дій на сході України грузинські добровольці, засудивши окупацію Криму та частини Донбасу, долучилися до українських військових. У квітні 2014 року вони сформували добровольче з’єднання під назвою «Грузинський легіон», який від початку нараховував близько 20 осіб. Більшість бійців підрозділу вже мали військовий досвід у бойових діях в Абхазії на початку 1990-х років, миротворчих місіях у Афганістані та Іраку. Добровольці виконували завдання диверсійно-розвідувального спрямування на території Луганської області поблизу міста Щастя.
Після внесення змін у деякі законодавчі акти щодо проходження військової служби у Збройних силах України іноземцями та особами без громадянства, грузинські добровольці стали першими з іноземців, які отримали військовий квиток українського зразка.
У Національному музеї історії України зберігається грузинський народний музичний інструмент – чонгурі. На ньому грали бійці Грузинського національного легіону під час військової служби на сході України.
Підготував Антон Богдалов, завідувач відділу історії незалежної України