1 березня 2021 року своє 75-річчя святкує відомий кримськотатарський художник, мистецтвознавець, заслужений художник України, автор проєкту «Кримський стиль», член Національної спілки народних майстрів України Мамут Чурлу.
Народився Мамут Чурлу в 1946 році в Фергані (Узбекистан) в родині, яка була депортована із Криму. Повернутися на батьківщину йому вдалося лише 1989 року. В середині 1990-х років почалося справжнє відродження кримськотатарської культури, майстри з різних куточків Криму досліджували майже втрачені традиції, і передавали свої знання учням. Мамут Чурлу стояв у витоків цього руху. Він успішно реалізував програму відродження ткацтва кримськотатарських килимів, навчаючи всіх учасників особливостям орнаменту та використанню рослинних барвників.
Феска. Автор ескізу – М. Чурлу, виконавець вишивки – майстер Т. Ключкіна. 2000–2001 рр. Україна, м. Сімферополь.
Феска. Автор ескізу – М. Чурлу, виконавець вишивки – майстер І. Халімова. 2000–2002 ро. Україна, м. Сімферополь.
Сфера творчої діяльності Мамута Чурлу неймовірно різноманітна: текстиль, живопис, кераміка, вироби декоративно-прикладного мистецтва, дизайн. Його роботи вирізняються особливим колоритом, енергетичною наповненістю, витонченим смаком. Він постійно експериментує з матеріалами і техніками. Мамут Чурлу вперше використав традиційний орнамент старовинної кримськотатарської вишивки у живописі, ткацтві, кераміці. У зібранні Національного музею історії України представлено різнопланові авторські роботи митця. Це й декоративні керамічні тарелі, і ткані килими, і фески із вишуканою вишивкою.
Килим тканий, молитовний (намазлик). Автор ескізу – М. Чурлу, виконавець вишивки – майстер І. Якубова. 2000 р. Україна, м. Сімферополь.
Килим тканий, молитовний (намазлик). Автор ескізу – М. Чурлу. 2000 р. Україна, м. Сімферополь.
Кримськотатарський орнамент, як елемент нематеріальної культурної спадщини України, внесений до попереднього списку ЮНЕСКО для можливого долучення його до репрезентативного переліку нематеріальної культурної спадщини людства. «Орьнек – кримськотатарський орнамент і знання про нього» було номіновано від України завдяки ініціативі майстрів прикладного мистецтва, серед яких – Мамут Чурлу.
Колектив Національного музею історії України щиро вітає Мумута Юсуфовича Чурлу з днем народження і бажає здоров’я, натхнення і творчої наснаги!
Підготувала Олена Іванова, завідувач відділу тимчасових експозицій Національного музею історії України