6 лютого 1996 року зʼявилася нова сторінка в історії науки незалежної України. Цього дня Велика Британія офіційно передала нашій державі станцію «Фарадей» і почала працювати перша українська антарктична експедиція вже на станції «Академік Вернадський». Для здійснення цієї важливої мети докладало значних зусиль багато людей, а утворенню українського Центру антарктичних досліджень передувала низка подій.
1992 року Російська Федерація оголосила себе правонаступницею колишнього Радянського Союзу у володінні антарктичними станціями та відмовила Україні у передачі бодай однієї. Упродовж лютого–серпня 1992 року до державних органів нашої країни надійшла низка ініціативних листів від вчених і спеціалістів, звернень від установ і організацій щодо необхідності відновити та продовжити дослідження в Антарктиці. Нарешті 3 липня 1992 року тодішній президент України Л. Кравчук підписав указ про участь України в антарктичних дослідженнях. Наступного місяця Верховна Рада ухвалила рішення про приєднання України до Антарктичного договору, а 26 жовтня 1993 року запрацював Центр антарктичних досліджень (Національний антарктичний науковий центр).
Наприкінці 1993 року Велика Британія розповсюдила серед посольств пропозицію про бажання передати свою станцію «Фарадей» на о. Галіндез Аргентинського архіпелагу одній із «неантарктичних» держав. Британці мали ще одну наукову станцію поруч, тому утримувати дві станції, які фактично дублювали одна одну, було економічно недоцільно. На цю пропозицію відгукнулася українська держава. Вже 6 лютого 1996 року відбулася передача станції Україні: на станції «Фарадей» спустили британський прапор, а на стації «Академік Вернадський» підняли український.
Наукову базу на Аргентинських островах поблизу Антарктиди заснували під час британської експедиції в 1934–1937 роках Як постійно діюча метеообсерваторія, база почала діяти на о. Вінтер із 1947 року. Протягом зимівлі 1953–1954 років станцію перенесли на мис Марина о. Галіндез.
Після 1953-го тут звели ще кілька будівель, більшість із них з’явилася протягом 1979–1980 років. Увесь комплекс споруд встановлено на кам’яній основі о. Галіндез. На станції під час зміни експедиції може працювати до 24 осіб, а штат зимівників зазвичай становить 12 осіб.
На о. Галіндез ведуть наукову роботу, обумовлену Меморандумом про передачу станції «Фарадей» Україні. Так, станція «Академік Вернадський» – це добре обладнана геофізична обсерваторія, де проводяться різноманітні дослідження: твердої землі (сейсміки, вікових змін магнітного поля), океану (припливи, досліди з біології та орнітології), нижньої атмосфери (метеорології, озонового шару), верхньої атмосфери та магнітосфери.
Перші українські зимівники вирушили до Антарктиди в лютому 1996 року. Учасники експедиції у складі 12 чоловік виконали низку важливих завдань: провели зміну зимівників на станції, доставили матеріали життєзабезпечення станції та здійснили комплексні дослідження на всьому шляху. Першу українську експедицію на станцію очолив Геннадій Міліневський.
Підготував Антон Богдалов, завідувач відділу історії незалежної України Національного музею історії України