15 грудня 2018 року на Об’єднавчому соборі в м. Києві шляхом злиття Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та двох архієреїв із Української православної церкви Московського патріархату було утворено єдину помісну Православну церкву України (ПЦУ).
Собор працював у закритому режимі. Предстоятелем ПЦУ обрали митрополита Епіфанія — ректора та професора Київської православної богословської академії, колишнього митрополита Переяславського і Білоцерківського, Патріаршого намісника із правами єпархіального архієрея УПЦ КП.
Після Об’єднавчого собору розпочався процес переходу до ПЦУ численних православних громад і парафій України.
5—6 січня 2019 року в соборі святого Юрія у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій вручив митрополиту Епіфанію томос про надання автокефалії ПЦУ.
ПЦУ є автокефальною церквою на території України, п`ятнадцятою в диптиху, та визнається Константинопольською церквою як єдина канонічна правонаступниця Київської митрополії. Вона керується Святим Письмом і Священним Переданням, канонами Православної церкви, Патріаршим і Синодальним Томосом, рішенням і Статутом власних статутних органів. Кафедральним собором Церкви є Михайлівський золотоверхий собор у м. Києві.
30 січня 2019 році ПЦУ отримала офіційну реєстрацію та згідно з єдиним державним реєстром отримала назву “Релігійна організація «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України) (Київська Митрополія УПЦ (ПЦУ))»”.
У зібранні музею зберігається повсякденна ряса Патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира (Романюка), який очолював УПЦ КП в 1993–1995 роках.
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця Національного музею історії України