13 грудня 2004 року Андрію Шевченку вручено «Золотий м'яч», як найкращому футболістові року в Європі. Ставши чемпіоном у складі італійського «Мілану», він став третім українським футболістом після Олега Блохіна (1975) та Ігоря Бєланова (1986), який отримав найпрестижнішу європейську футбольну нагороду французького журналу «France Football». Її вручають за результатами опитування провідних спортивних журналістів. За Андрія віддали 40 голосів респондентів (27 – за перше місце).
Нагорода ініційована Габріелем Ано – журналістом популярного друкованого видання, що спеціалізується на футболі «France Football». Відповідно до регламенту претендентами на отримання нагороди могли бути лише гравці європейських країн. Ідея Ано полягала у визначенні найталановитішого, найактивнішого на полі і корисного гравця Європи за минулий рік на підставі результатів голосування журналістів періодичного видання. За період із 1956 по 1995 рік «Золотий м'яч» отримали 29 футболістів, які представляли 29 європейських футбольних федерацій, 27 країн Європи, та захищали кольори 18 клубів. До 1995 року стати володарем нагороди міг тільки футболіст, що мав громадянство однієї з європейських країн. У 1995 року в регламент внесли зміни: лауреатами могли стати футболісти з будь-якої країни світу і континенту, які виступають за один з європейських клубів. У 2007 році регламент знову зазнав змін. Вирішили обирати кращого футболіста сезону незалежно від його національної, територіальної і клубної приналежності. Відповідно збільшилася кількість тих, що голосуть. Замість 53 журналістів, які представляють популярні спортивні видання, до голосування допущені 96 представників спортивної преси і телебачення. У 2010 році прийняли рішення об’єднати нагороду «Золотий м’яч» та титул кращого гравця за рейтингом ФІФА. Єдину нагороду присуджували до 2015 року. Від 2016 року керівництво ФІФА відійшло від справ, передавши права визначати кращого футболіста сезону журналу «France Football».
У зібранні Національного музею історії України зберігаються футбольні бутси володаря «Золотого м’яча», легендарного динамівця, нині – головного тренера національної збірної України Андрія Шевченка, які він передав до музею 2010 року. На найвищому рівні він провів 763 матчі, в яких забив 374 голи, з них – 111 матчів та 48 голів – за національну збірну України до якої входив у 1995–2012 роках.
Підготувала Ірина Пуля – наукова співробітниця Національного музею історії України