12 листопада 1992 року о 23:00 на території України було припинено функціонування радянського рубля. Україна вийшла з «рубльової зони» та запровадила власний засіб платежу — карбованець, який в українському готівковому обігу представляв купон Національного банку України.
З 1 листопада 1990 року в УРСР в готівковому обігу використовували картки споживача з відрізними купонами одноразового використання. Їх випускали до грудня 1991 року й застосовували зі споживчою метою як додаток до радянського рубля. Це були однобічні листки, які, залежно від номіналу, мали різний колір. Ознакою захисту були водяні знаки та печатки працедавця або поштового відділення села. Відрізні купони видавали за місцем роботи. Покупець оплачував продукти та товари радянськими карбованцями й віддавав продавцеві необхідну кількість купонів, які той мав відрізати.
Ще у березні 1991 року Верховна рада УРСР повідомила, що банки, розташовані на території України, є власністю республіки. Тоді ж було утворено Національний банк України.
З метою захисту власного споживчого ринку та у звʼязку з недостатнім обсягом готівки для соціальних виплат 10 січня 1992 року в обіг ввели купони багаторазового використання. Вони були грошовою одиницею на перехідний період і використовувалися одночасно з радянським рублем.
Для розрахунку за продовольчі та промислові товари приймали лише купонокарбованці, здійснювати оплату послуг та інші види платежів можна було як карбованцями, так і рублями за курсом 1:1. У перші місяці після введення купонокарбованці цінувалися трохи більше, ніж радянські рублі. До квітня 1992 року весь обіг заповнили купонокарбованцями.
Купони багаторазового використання планували ввести лише на певний термін — 4-6 місяців, але вони були у вжитку до 1996 року та прийняли на себе весь удар інфляції. Якщо наприкінці 1992 року обмінний курс купона до долара становив 403:1, то вже в лютому 1995-го за долар потрібно було заплатити 116 900 купонокарбованців.
У період із 2 до 16 вересня 1996 року в Україні провели грошову реформу. В ці дні на території України в готівковому обігу існували як гривня, так і український карбованець.
З 16 вересня 1996 року єдиною грошовою одиницею України стала гривня, функціонування карбованця в готівковому обігу було припинено.
Підготувала Ольга Голдованська – старша наукова співробітниця відділу історії незалежної України НМІУ