17 жовтня 1936 року в селі Теліжинцях Київської області народився Іван Драч – поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний та громадський діяч, Герой України, людина, яка вплинула на українську літературу та політику. Творчість Івана Драча має глибокі національні корені, в основі його світогляду – переконання, що український народ зможе утвердитися на шляху до майбутнього лише за умови збереження та розвитку своєї самобутності, насамперед української мови й національної духовності. Особливо виразно ці погляди проявилися у збірці літературно-критичних статей «Духовний меч» (1983) та у сценаріях до художніх кінофільмів «Криниця для спраглих», «Камінний хрест», «Пропала грамота».
У 1957 році Іван Драч вступив на філологічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка, з якого був відрахований 1961 року через творчі та політичні погляди. Він відновився на заочне відділення, а 1964 року закінчив Вищі сценарні курси Держкіно СРСР у Москві.
Свій творчий шлях Іван Драч розпочав у період хрущовської відлиги. Письменницький дебют юнака припав на 1961 рік, коли в київській «Літературній газеті» зʼявилася друком його поема-трагедія «Ніж у сонці». Іван Драч працював у сценарному відділі Київської кіностудії ім. О. Довженка. В 1962 році світ побачила перша збірка поета «Соняшник», тоді ж він вступив до Спілки письменників України.
В 1965 році на показі фільму «Тіні забутих предків» Іван Драч долучився до протесту проти увʼязнення дисидентів. Проте за рік подав у партком пояснювальну записку, в якій каявся у своїх зв’язках із учасниками дисидентського руху. З початком горбачовської перебудови поет відновив контакти з дисидентами. На І зʼїзді Народного Руху України за перебудову, який відбувся 7–10 вересня 1989 року, Івана Драча обрали головою партії: з 1109 делегатів – 38 голосів «проти», 15 «утрималися». Обирався Народним депутатом України І–IV скликань. Із 1999 року – член комітету Національної премії України ім. Т. Шевченка. У 2000–2002 роках обіймав посаду Голови Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України.
Вранці 19 червня 2018-го 81-річний Іван Драч закінчив свій земний шлях у лікарні Феофанії. Поет заповів поховати його в рідному селі Теліжинцях поруч із могилою сина Максима.
Підготувала Ірина Пуля, старша наукова співробітниця НМІУ