В експозиції Національного музею історії України представлена відзнака 6-ї Січової стрілецької дивізії армії УНР. Саме цей підрозділ українського війська відіграв одну з найважливіших ролей у зриві більшовицького наступу на Варшаву та Люблін у серпні 1920 р, що згодом спричинило до їх катастрофічної поразки.
Цьогоріч у серпні минає 100 років від події, котру називають не інакше, як «Диво над Віслою». В серпні 1920 р. під Львовом та Варшавою зазнали краху мрії більшовиків про «світову революцію», вогонь якої вони планували нести далі в Європу. Військо Тухачевського зазнало поразки, і цей день в Польщі і сьогодні шанується, як свято польської зброї.
Пліч-о-пліч з польськими вояками в ті серпневі дні билися з російськими більшовиками українці – воїни армії Української Народної Республіки. У війні проти більшовицької Росії Польща та УНР були союзниками. У квітні 1920 р. між керівництвом обох держав: Юзефом Пілсудським та Симоном Петлюрою було укладено договір, який передбачав спільну боротьбу проти ворога – більшовицької Росії.
Внаслідок вдалої військової операції в травні 1920 р. від більшовиків було звільнено столицю Української Народної Республіки – Київ. Однак, вже в червні ситуація на фронті змінилась не на користь українців і поляків. Більшовики кинули в бій 1-у Кінну армію під командуванням Семена Будьоного. Розпочався відступ українських та польських військ, і вже в середині серпня 1920 р. більшовицьке військо було на околицях Варшави. Не тільки Польща, але й інші європейські країни опинилися перед загрозою більшовицького вторгнення. Тоді їх вдалося зупинити. Ця подія згодом увійшла в історію, як «Диво над Віслою». Але диво було б неможливим без бойової звитяги українських вояків, які разом з поляками зупинили більшовицьку навалу.
Успішний контрнаступ польських військ під Варшавою розпочався ще 16 серпня. Для того щоб врятувати ситуацію, на допомогу Тухачевському з-під Львова вирушила 1-кінна Армія Будьоного. Напрямок її наступу пролягав через Замостя, оборона якого та виявлений українськими бійцями героїзм заслуговують на окрему увагу.
6-а стрілецька дивізія армії УНР під командуванням полковника Марка Безручка під натиском 1-ї Кінної армії відійшла до Замостя та зайняла тут оборону 19 серпня 1920 р. Особливо запеклі бої за Замостя відбувалися наприкінці серпня, і хоч більшовики мали чисельну перевагу, їм так і не вдалося оволодіти містом.
Героїчний опір українських вояків не дозволив більшовикам перекинути 1-шу кінну в район Варшави та завдати удару в тил польському угрупованню військ. Переможний наступ Червоної армії на європейські терени було зупинено, і вагомий внесок у цю перемогу зробили саме українські вояки.
Підготував Богдан Скопненко – провідний науковий співробітник відділу
«Музей Української революції 1917–1921 років» НМІУ