Свято затверджене 1966 р. з ініціативи Всесвітньої шахової федерації (ФІДЕ). Цього дня зазвичай відбуваються тематичні заходи та змагання. Гра в шахи сприяє концентрації уваги, вчить планувати власні дії, а також логічно мислити.
Історія цієї популярної стратегічної гри налічує понад 1500 років. До свого сучасного вигляду вона пройшла непростий і цікавий шлях. Ігри з фішками були відомі ще в ІІІ–ІV тис. до н. е. У V ст. в Індії виникла первісна форма гри в шахи – чатуранґа, азартна настільна гра з чотирма фігурами: колісницями, слонами, кіннотою, піхотою. Назва сучасної гри походить із перської мови: переклад «шах мат» – володар помер.
Шахові фігури, виявлені в Україні та датовані ХІ–ХІV ст., свідчать, що певний різновид шахів був доволі популярний у Русі.
В колекції НМІУ зберігаються 12 кістяних шахових фігур, більшість яких знайшли під час розкопок у Києві. Це абстрактивний тип шахів, який відтворює всі фігури шахового набору.
Сучасні шахи – це настільна гра на 64-клітинній дошці (шахівниці), на якій розташовують 32 фігури (по 16 фігур чорного та білого кольору). Шахову партію ведуть два партнери шляхом пересування фігур, мета гравців – поставити мат королю супротивника.
В 1992 р. заснували Федерацію шахів України (ФШУ). Під її керівництвом відбуваються чемпіонати України з шахів. В листопаді 2011 р. Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про проголошення Дня шахів в Україні». Вперше святкування відбулося 20 липня 2012 р. за підтримки ФШУ та Спортивного комітету України.
За даними на мить 1 червня 2020 р., у світову сотню найкращих шахістів світу входять 7 українців: Антон Коробов, Юрій Криворучко, Василь Іванчук, Олександр Арещенко, Павло Ельянов, Ілля Нижник, Андрій Волокитін.
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця НМІУ.