Під час установчого Собору в Києві 25-26 червня 1992 р. дві гілки українського православ’я – частини Української православної церкви та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) утворили Українську православну церкву Київського патріархату (УПЦ КП).
В Установчому Соборі взяли участь представники духовенства всіх єпархій, братства й сестринства, всі архієреї майбутньої об’єднаної Церкви, а також члени багатьох громадських і політичних організацій.
Всеукраїнський православний Собор, на якому затвердили факт утворення УАПЦ, відбувся в Києві 5-6 червня 1990 р. Патріархом Київським і всієї України обрали митрополита Мстислава (Скрипника). 18 листопада 1990 р., після офіційної реєстрації органами влади УРСР УАПЦ, відбулася інтронізація митрополита Мстислава – першого патріарха, який об’єднав УАПЦ в Україні та УПЦ у США. В зібранні НМІУ зберігається Розета нагрудна «Святійший Мстислав – Патріарх всієї України. 17-18 листопада 1990 р.».
У червні 1992 р. було створено УПЦ КП на чолі з Патріархом Київським і всієї Руси України Мстиславом. Після смерті Мстислава в 1993 р. Місцеблюстителем патріаршого престолу обрали митрополита Володимира (Романюка). В 1995 р. Патріархом Київським і всієї Руси став Філарет. У експозиції НМІУ представлені панагії та хрест наперсний «Розп’яття» Патріаршого екзарха всієї України митрополита Київського і Галицького Філарета.
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця відділу історії незалежної України НМІУ.